W 2023 r. na kolei więcej pasażerów, mniej ładunków

W 2023 r. kolej w Polsce przewiozła prawie 375 mln pasażerów, o ponad 9 proc. więcej niż rok wcześniej, oraz ponad 230 mln ton ładunków, co oznacza spadek o prawie 7 proc. rok do roku - wynika z rocznego raportu Urzędu Transportu Kolejowego.

Jak podkreślił UTK w opublikowanym w środę raporcie, 374,4 mln pasażerów przewiezionych w 2023 r. koleją to o 32,2 mln i o 9,4 proc. więcej niż rok wcześniej. To też najwięcej od 1999 r., kiedy kolej przewiozła 395,2 mln osób. Średnia długość podroży pasażera kolei w 2023 r. wyniosła 69,1 km, czyli o 0,4 km mniej niż w 2022 r. Praca przewozowa wyniosła prawie 25,9 mld pasażerokilometrów, co oznacza wzrost o 2,1 mld, czyli o prawie 9 proc. W przypadku pracy eksploatacyjnej, która przekroczyła wartość 191,3 mln pociągokilometrów, wzrost wyniósł 5,2 mln - niecałe 3 proc. Wartości pracy przewozowej i eksploatacyjnej są rekordowe od czasu prowadzenia statystyk przez UTK - zaznaczył Urząd.

To sygnał, że kolejowe przewozy pasażerskie wracają na właściwe tory. Rosnąca świadomość potrzeby korzystania z ekologicznych środków transportu, rosnące koszty paliw i korzystne oferty przewoźników - to z pewnością sprawia, że podróż pociągiem zyskuje np. wobec dojazdu samochodem - ocenił prezes UTK Ignacy Góra, cytowany w komunikacie Urzędu. W jego ocenie potencjał większego wykorzystania kolei jest jeszcze znaczny, dlatego potrzebne jest dalsze zwiększanie zakresu i jakości usług kolejowych. Rozwój kolei należy postrzegać również w kontekście obszarów, do których obecnie pociągiem nie można dojechać - podkreślił Góra.

W 2023 r. kolej przewiozła prawie 231,7 mln ton towarów, co oznacza, że w porównaniu z 2022 r. ich masa była niższa o 16,9 mln ton, czyli o 6,8 proc. Mniejszy spadek rok do roku odnotowały wyniki pracy przewozowej, która wyniosła 61,6 mld tonokilometrów - o 0,9 mld, czyli 1,4 proc. mniej niż w 2022 r. Pomimo spadków, łączna wielkość pracy przewozowej z 2023 r. to drugi najwyższy wynik na przestrzeni ostatniej dekady - zaznaczył UTK.

Zgodnie z raportem pociągi towarowe wykonały pracę eksploatacyjną na poziomie prawie 84,4 mln pociągokilometrów, czyli o 2,7 mln - 3,1 proc. - mniej niż w 2022 r. Średnia odległość przewozu jednej tony ładunku wyniosła prawie 266 km, czyli o ponad 14 km więcej niż w 2022 r. Jest to zarazem najwyższa wartość średniej odległości na przestrzeni ostatnich 10 lat - podkreślił Urząd.

W ocenie prezesa UTK słabsze wyniki w transporcie towarów koleją to efekt szerokich następstw wydarzeń związanych z sytuacją w Ukrainie. W tych niepewnych czasach przewagę uzyskają przewoźnicy, którzy w odpowiedni sposób zdywersyfikują swoją działalność o nowe kierunki i strukturę dostaw - ocenił Ignacy Góra.

W grudniu 2023 r. z usług kolei skorzystało prawie 31,4 mln pasażerów, więcej o ponad 2,3 mln niż rok wcześniej. To zarazem najwyższa wartość osiągnięta w tym miesiącu od 2012 r. - zaznaczył Urząd. Średnia odległość jaką pasażer kolei pokonał w grudniu pociągiem wyniosła 67,7 km. Ten wynik jest wyższy od tego z grudnia 2022 r. o niecały kilometr.

W ostatnim miesiącu zeszłego roku masa towarów obsłużona przez pociągi towarowe przekroczyła wartość 17,7 mln ton, co w zestawieniu rok do roku oznacza o 1,2 mln ton, czyli o 6,5 proc. mniej. Średnia odległości przewozu jednej tony ładunku, w grudniu 2023 r. wyniosła 260,3 km, czyli o 0,3 km więcej niż rok wcześniej. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.