W 2021 roku ZG Janina przekroczył plan produkcji węgla handlowego o 409 tysięcy ton!

1643892718 janina

fot: arc/tauron wydobycie

Załoga ZG Janina ma za sobą udany rok. Dobry start w styczniu może być zapowiedzią powtórzenia tych wyników

fot: arc/tauron wydobycie

Oddziały wydobywcze w należącym do Taurona Wydobycie Zakładzie Górniczym Janina w Libiążu nie przerywają ciągłości produkcji węgla, a robotami likwidacyjno-zbrojeniowymi, a także wstępnym rozruchem ścian wydobywczych, w całości zajmuje się oddział GZL. Przyjęty model został zrealizowany dzięki wszechstronnym kwalifikacjom i dużemu zaangażowaniu załogi.

Spółka Tauron Wydobycie zamknęła miniony rok z większym o ok. 600 tys. t wydobyciem w porównaniu do 2020 r. Duży był w tym udział ZG Janina, który przekroczył produkcję surowca handlowego założoną w planie rzeczowo-finansowym o 409 tys. t. Udało się to zrealizować dzięki wcześniejszemu przygotowaniu frontów ścianowych oraz szybkiemu i sprawnemu procesowi zbrojenia ścian przez oddział GZL.

Obecnie w ZG Janina prowadzona jest eksploatacja dwoma frontami wydobywczymi. Pierwszy prowadzi oddział G1, w pokładzie 207 na poziomie 800 m, ścianą 733 w partii D, drugi – oddział G2, w pokładzie 203/3,4 na poziomie 500 m, ścianą nr 389 w partii N. To ostatnia ściana w tej partii.

Wszechstronna załoga
Po zakończeniu eksploatacji pokładu 203/3,4 w libiąskiej Janinie będą prowadzone dwie ściany wydobywcze w pokładzie 207 na poziomie 800 m.

– W celu osiągnięcia maksymalnej intensyfikacji wydobycia przyjęliśmy model planowania procesów produkcyjnych zakładający, że oddziały wydobywcze nie przerywają ciągłości produkcji węgla, a robotami likwidacyjno-zbrojeniowymi i wstępnym rozruchem ścian wydobywczych w całości zajmuje się oddział GZL. Przyjęty model został zrealizowany dzięki wszechstronnym kwalifikacjom i dużemu zaangażowaniu załogi oddziału GZL – podkreśla Wojciech Kamiński, dyrektor techniczny ZG Janina.

Należy podkreślić, że ściana 733 zbrojona była przez oddział GZL w bardzo krótkim czasie, bo zaledwie czterech tygodni. Dobre przygotowanie logistyczne i sprzętowe pozwoliło na sprawne przetransportowanie kompleksu ścianowego z likwidowanej ściany 705 w pokładzie 207, partia I na poziomie 800 m. Istotną rolę odegrała możliwość transportowania sekcji obudów zmechanizowanych w całości, a także z powierzchni zakładu górniczego do miejsca ich zabudowy, dzięki nowo wybudowanemu szybowi Janina VI. Sekcje były transportowane na odcinku ok. 2000 m – wylicza Wojciech Włodarczyk, kierownik Działu Górniczego.

– Jest to dla nas duże udogodnienie ze względu na mniejszy nakład prac związanych z odstąpieniem od montażu elementów sekcji, co zwiększa bezpieczeństwo – dodaje Mateusz Wójcik, przodowy oddziału GZL.

Całość robót związanych ze zbrojeniem została zrealizowana z wyprzedzeniem. A to pozwoliło na wcześniejsze, niż planowano, wykonanie rozruchu ściany i wydobycie pierwszych ton węgla przez oddział GZL.

Pomysł generuje oszczędności
– Tak sprawne działanie było możliwe dzięki zaangażowaniu naszych brygad i przodowych: Mateusza Wójcika, Sebastiana Bartyzela, Rafała Łąki oraz Łukasza Kałuży. Ekspresowe tempo zbrojenia ściany to zasługa nie tylko oddziału GZL, ale także oddziałów: przewozu dołowego, taśmowego oraz pionu energomaszynowego – wskazuje Tomasz Jazowski, kierownik oddziału zbrojeniowo-likwidacyjnego GZL.

Warto zaznaczyć, że w ZG Janina, poza robotami zbrojeniowo-likwidacyjnymi, oddział GZL prowadzi również szereg działań mających na celu odzysk materiałów, co generuje niemałe oszczędności. Jednym z wiodących procesów prooszczędnościowych jest prowadzenie odzysku elementów obudowy chodnikowej, a następnie jej profilowanie. Wykonuje się je za pomocą mobilnego urządzenia do kształtowania elementów obudowy. Są one ponownie wykorzystane jako wzmocnienia w wyrobiskach górniczych.

– W 2021 r. z odzyskanych elementów obudowy chodnikowej wykonano łącznie ponad 2600 prostek stalowych – zwraca uwagę Wojciech Pawłowski, zastępca kierownika Działu Górniczego.

Drążenie wyrobisk
Równocześnie z eksploatacją pokładu 207, w partii D na poz. 800 m trwa drążenie wyrobisk w sąsiednich partiach B1 na północ oraz K1 na południe, w pokładzie 207. Ma na celu udostępnienie zasobów kolejnych ścian do eksploatacji. Roboty przygotowawcze realizowane są przez oddziały GRP1, GRP2, GRP3 oraz firmy zewnętrzne. Obejmują łącznie siedem przodków kombajnowych.

Kopalnia w Libiążu prowadzi działalność górniczą w złożu Janina i złożach Wisła I i Wisła II-1 zgodnie z koncesją udzieloną przez Ministra Środowiska. Zasoby przemysłowe tych złóż wynoszą 337,7 mln t, natomiast zasoby operatywne 163,9 mln t. Węgiel z libiąskiej kopalni to surowiec energetyczny typu 31 o wartości opałowej na poziomie 25000 kJ/kg oraz o niskiej zawartości siarki i chloru. Jest surowcem szczególnie poszukiwanym do spalania w nowoczesnych i ekologicznych blokach elektrowni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.