W 2009 roku Kopex skokowo zwiększy zyski

Kopex logo

fot: ARC

Trzy umowy z KW SA podpisały ZZM z Zabrza i bytomskie Przędsiębiorstwo Budowy Szybów

fot: ARC

Przedstawiciele firmy twierdzą, że ostatni kontrakt w Australii pomaga w walce o kolejne zlecenia na innych kontynentach.

Kierownictwo Kopeksu z optymizmem patrzy na nadchodzący rok. - W 2009 rok wchodzimy z portfelem zleceń, który pozwala od pierwszych dni stycznia realizować duże eksportowe zlecenia - podała gazeta giełdowa \"Parkiet\".

To o tyle ważne, że właśnie te umowy często ulegają opóźnieniu - mówi Krzysztof Jędrzejewski, wiceprezes spółki. Przyznaje, że pozytywnie na wyniki grupy przełoży się m.in. australijski kontrakt zależnego Tagoru (dostawa kompleksu ścianowego za 267 mln zł, w tym obudów Tagoru za 131 mln) i wspólna umowa z Famurem na dostawy sprzętu górniczego za 85 mln USD (200 mln zł) do Chin.

Dodatkowo w rezultatach Kopeksu będą widoczne efekty trwającej restrukturyzacji. - Na pewno wyniki poprawią spółki odlewnicze oraz kupione firmy w Serbii, nad którymi pracujemy od dłuższego czasu. Najbliższe miesiące powinny wreszcie być też przełomowe dla segmentu usług górniczych (m. in. Przedsiębiorstwo Budowy Szybów - red.) oraz dla Wamagu - dodaje wiceprezes. Spore nadzieje wiąże on zwłaszcza z planowanymi kontraktami na budowę szybów górniczych przez krajowe spółki górnicze. - Takie plany ma m.in. Jastrzębska Spółka Węglowa. Będziemy walczyć o te kontrakty - zapowiada Jędrzejewski.

150 mln zł zysku netto w 2009 roku

Grupa Kopeksu miała w I półroczu 39,3 mln zł zysku netto, przy 796,4 mln zł sprzedaży. Spółka nie publikowała prognoz, ale z wcześniejszych deklaracji jej przedstawicieli wynika, że tegoroczny cel to przekroczenie 100 mln zł zysku netto. Czy Kopex, biorąc pod uwagę dobry portfel zleceń i pozytywne zmiany w grupie, może wypracować w przyszłym roku 150 mln zł zarobku?

- Ten poziom zysku jest realny. Nie jest to jednak oficjalna prognoza zarządu - odpowiada wiceprezes Jędrzejewski.

Kilka miesięcy temu zarząd Kopeksu zapowiedział, że jesienią przedstawi nową strategię. Udało się nam dowiedzieć, jakie zmiany wprowadzono w grupie, która liczy już 51 firm. Szczególny nacisk zarząd Kopeksu chce położyć na dwa piony: marketingu i techniczny. W przypadku tego pierwszego firma odchodzi od składania ofert na wszystkie możliwe zlecenia. - To drogie i, jak pokazuje doświadczenie, nieefektywne działanie. Przebudowany i rozszerzony kadrowo marketing będzie selekcjonował i wybierał zlecenia o odpowiednich marżach i szansach na zwycięstwo - wyjaśnia Jędrzejewski.

Według niego, spore wyzwanie stoi też przed pionem technicznym. Będzie on na bieżąco rozpoznawał oczekiwania rynku i głównych klientów. - Wiedza ta trafi do spółek z grupy, aby mogły dokonać odpowiednich roszad. Co ważne, nie dublując tych samych działań w ramach grupy - podkreśla wiceprezes Kopeksu. Jego zdaniem, te zmiany przełożą się na wzrost efektywności.

Trwa walka o kolejne zagraniczne zlecenia

Spółka aktualnie pozyskuje w Australii niezbędne certyfikaty dopuszczeniowe dla kolejnych modeli kombajnów górniczych. - Myślimy o następnych zleceniach, ale najpierw chcemy dobrze zrealizować kontrakt Tagoru, tym bardziej że jest on zawarty z kopalnią należącą do światowego koncernu Vale - wyjaśnia Jędrzejewski.

Twierdzi, że wygrany przez firmę kontrakt w Australii pomaga w dalszych zmaganiach na międzynarodowych rynkach, ostatnio w Republice Południowej Afryki. - Walczymy tam zarówno o nowe umowy, jak i przyglądamy się niewielkim firmom pod kątem akwizycji - mówi wiceszef Kopeksu.

Inwestorzy już od dłuższego czasu czekają na finalizację umowy na budowę kopalni w Indonezji. Dlaczego? - Inwestor (PT Wahana - red.) zastanawia się nad proponowanymi koncepcjami - czy rozpoczynać budowę kopalni już niezależnie od czynnej odkrywki, czy poczekać, aż odkrywka udostępni lepsze miejsca do rozpoczęcia głębienia kopalni. Cały czas trwają analizy z naszym aktywnym udziałem. W tej chwili nie docierają do grupy żadne negatywne sygnały, że temat rozbudowy kopalni jest zamknięty. Z drugiej strony, trudno też wskazać, kiedy ewentualnie podpiszemy ostateczną umowę - odpowiada Jędrzejewski. Podkreśla, że inwestor ostatnio był zajęty podwyższeniem kapitału. - PT Wahana pozyskała na giełdzie niezbędny kapitał na rozwój. Popyt i cena węgla z pewnością sprzyjają dalszym inwestycjom naszego partnera - kończy wiceprezes Kopeksu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.