W 2008 r. kopalnie zainwestują 2,5 mld zł

Spółki górnicze zwiększyły już w tym roku inwestycje o blisko 50 proc. i do końca maja wydały ponad 734 mln zł i było to prawie 50 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2007 r.

Główna pozycja wydatków to zakup maszyn i urządzeń, na co kopalnie wydały już prawie 400 mln zł. Dostawcy kopalni zauważają poprawę koniunktury - napisała w środę \"Gazeta Prawna\".

- Współpraca z naszymi krajowymi partnerami układa się bardzo dobrze, czego potwierdzeniem jest wartość sprzedaży do krajowych kopalń w I kwartale 2008 r. na poziomie ponad 120 mln zł, wobec 79,2 mln w analogicznym okresie roku 2007 - mówi Tomasz Jakubowski, prezes Amuru, największego krajowego producenta maszyn górniczych.

Spośród spółek górniczych najwięcej w tym roku chce zainwestować Kompania Węglowa, która planuje nakłady rzędu 850 mln zł, o około 200 mln zł większe niż rok temu. Niewiele mniej zamierza wydać Jastrzębska Spółka Węglowa, bo około 779 mln zł wobec 549 mln zł w 2007 r. W sumie inwestycje górnictwa mają wzrosnąć z 1,92 mld zł w 2007 r. do około 2,6 mld zł w 2008 r.

Przyczyny wzrostu inwestycji są prozaiczne. Wydobycie węgla w Polsce spada czwarty rok z rzędu, po I półroczu 2008 r. było o około 7 proc. mniejsze niż przed rokiem.

- Chcąc przedłużyć żywotność kopalni i utrzymać wydobycie węgla koksowego na poziomie wystarczającym na potrzeby krajowych koksowni, musimy inwestować zarówno w budowę nowych poziomów wydobywczych w czynnych kopalniach, jak i sięgać po nowe złoża - mówi Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzecznik JSW.

Zatrzymanie spadkowego trendu w wydobyciu wymaga olbrzymich inwestycji, szacowanych na 19 mld zł do 2015 r. Resort gospodarki pesymistycznie ocenia zdolności kopalni do samodzielnego sfinansowania niezbędnych inwestycji. Zakłada wręcz, że wspomnianych 19 mld zł spółki węglowe samodzielnie nie zgromadzą. Stąd m.in. zgoda na publiczne emisje akcji kopalni, do czego przygotowują się Bogdanka i Katowicki Holding Węglowy. Natomiast na budżet państwa kopalnie raczej nie mają co liczyć. Resort gospodarki bierze pod uwagę wsparcie górnictwa kwotą około 860 mln zł na inwestycje początkowe - poinformowała \"Gazeta Prawna\".

- W tej chwili ocena budżetu państwa na 2009 r. nie pozwala na zaplanowanie wydatków na inwestycje początkowe w górnictwie - mówi Magdalena Kobos, rzecznik Ministerstwa Finansów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.