Uwaga, wprowadzony zostaje 20. stopień zasilania!

fot: Andrzej Bęben/ARC

Dziś energetyka stanowi o suwerenności każdego państwa. Jej sytuacja w Polsce przypomina rok 1939. Jesteśmy silni, zwarci i gotowi. Nie oddamy ani jednego węglowego megawata...

fot: Andrzej Bęben/ARC

W porannych poniedziałkowych (10 sierpnia) programach w stacjach telewizyjnych pojawił się poważny temat. Owszem, mówiono o upałach, lecz nie o tym, jak je przeżyć, ale o tym, że mogą mieć one zgubny wpływ na... energetykę. BLACKOUT. To słowo może kojarzyć się z burzami słonecznymi i efektem Carringtona. Tym razem ograniczenia w dostawach prądu będą skutkiem tropikalnych upałów. O co chodzi?

Pojęcie "blackout" (po angielsku: zaćmienie) w przypadku systemu elektroenergetycznego oznacza przerwę w pracy całego systemu lub jego znacznej części powodującą zanik napięcia w sieci elektroenergetycznej na dużym obszarze.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA postanowiły wprowadzić 10 sierpnia ograniczenia w dostawach prądu. W piątek (7 sierpnia) operator ostrzegał, że wysoka temperatura może doprowadzić do utrudnień w przesyle prądu i apelował o ograniczenie zużycia energii między godzinami 11.00 a 17.00. W poniedziałek z samego rana spółka wydała komunikat, w którym czytamy m.in.:

"Operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA ogłasza dla obszaru całego kraju od godziny 10.00 do godziny 17.00 dnia 10.08.2015 stopień zasilania 20 oraz od godziny 17.00 do godziny 22.00 dnia 10.08.2015 stopień zasilania 19 i przewiduje od godziny 22.00 dnia 10.08.2015 do godziny 10.00 dnia 11.08.2015 stopień zasilania 11..." .

Jedenasty stopień zasilania, dwudziesty stopień zasilania - takie sformułowania - oprócz energetyków - znają ci, którzy przeżyli lata 80. w Polsce Ludowej lub ci, którzy nie mają tego doświadczenia, ale oglądali serial "Alternatywy 4". Co oznacza ta terminologia?

Nie wdając się w szczegóły jedno: operator dostarcza tym mniej energii do odbiorców, im wyższy nominalnie jest stopień zasilania. Ograniczenia wprowadzane są w oparciu o plan wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej podlegający uzgodnieniu z prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Tym razem, czyli w poniedziałek 10 sierpnia, PGE ogłaszając 20. stopień zasilania, nie pozbawi prądu, jak to bywało w PRL, odbiorców indywidualnych. Oczywiście prąd będzie dostarczany także do instytucji w rodzaju szpitali.

Nad sytuacją i stopniami zasilania pochyli się rząd. Nie od rządu w tym przypadku jednak zależy, czy PSE nie będą musiały wprowadzać ograniczeń w następnych dniach tropikalnych upałów. I na koniec, gdyby jeszcze ktoś nie wiedział lub nie domyślił się, odpowiedź na pytanie: co mają upały do wprowadzenia ograniczeń?

Ano to, że do produkcji energii elektrycznej, czy to w elektrowni wodnej, gazowej czy węglowej, niezbędna jest woda. Wody teraz przez te upały jest w rzekach zastraszająco mało, a na dodatek jest ona bardzo ciepła, co też nie jest dobre przy produkcji prądu. A gdy brakuje wody do chłodzenia bloków lub też jest ona zbyt ciepła, by te bloki chłodziła i nie nadąża się z jej chłodzeniem, to elektrownie muszą ograniczać moc. I w konsekwencji operator prosi o oszczędzanie prądu, a gdy takie apele nie są wystarczająco skuteczne, zmuszony jest wprowadzać ograniczenia w zasilaniu: od jedenastego, najniższego, stopnia po najwyższy - dwudziesty.

I na koniec: te upały raczej nie będą skutkowały blackoutem. Jeżeli jednak na czas nie uporamy się z modernizacją naszych elektrowni, to za kilka lat blackout może być faktem. Pamiętajmy, że w 2016 r. z krajowego systemu energetycznego wypadnie ok. 3000 MW mocy. Jaki to będzie miało wpływ na komunikaty PSE?

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.