USA: zamykają stare elektrownie węglowe

1431596198 sanjuan earth911 com

fot: earth911.com

Jedna z większych, przeznaczonych do zamknięcia elektrowni opalanych węglem nad rzeką San Juan na południowym zachodzie USA

fot: earth911.com

Około 4600 MW mocy w elektrowniach węglowych wygaszono do kwietnia tego roku w USA a kolejnych 7700 MW ulegnie zamknięciu do końca 2015 r. w związku z nową ustawą o standardach dla zanieczyszczeń powietrza i rtęci (w skrócie MATS), która weszła właśnie w życie.

Tegoroczne zamknięcia elektrowni stanowią ok. 4 proc. mocy zainstalowanej w elektrowniach węglowych w USA. Będzie to już trzecia tura ich wygaszania w całym kraju między 2010 i 2015 rokiem - informuje agencja informacji biznesowej SNL Financial w najnowszym raporcie, cytowanym przez mining.com.

Wygaszanie zwolni po 2016 r., gdy znikną jednostki dysponujące tylko jednorocznym zezwoleniem na podstawie MATS. W przyszłym roku zamkniętych zostanie prawie 7300 MW mocy w amerykańskich elektrowaniach opalanych węglem. Między 2017 a 2022 rokiem likwidacji ulegnie w nich kolenych 7000 MW mocy.

W sumie w latach 2012-2022 oznacza to likwidację jednostek węglowych o mocy łącznie 46000 MW w USA. Średni wiek elektrowni węglowych, które ulegną zamknięciu wynosi aż 56 lat, a to znaczy, że spalają mniej efektywnie i z mniejszą kontrolą szkodliwości dla środowiska, niż wymagają tego obecne minima prawne dla węgla.

- Te właśnie elektrownie przez dekady zapewniały podstawę dla "amerykańskiego snu" - mówił prezes Electric Power Nick Akins. - W czasach, gdy słowo "węgiel" w niektórych kręgach znaczy tylko tyle, co kilka liter i nie jest nawet wzmiankowany wśród narodowych zasobów Ameryki, mimo wszystko to właśnie węgiel wciąż jest głównym paliwem. Mówimy "Dzięki, to była dobra robota!" wszystkim tym, którzy mają pojęcie o funkcjonowaniu naszego systemu energetycznego - dodał Akins.

Jego firma zamknie siłownie węglowe w Zachodniej Wirginii, Ohio, Kentucky i Wirginii a udział węgla w produkcji elektryczności spadnie w American Electric Power z 61 do 48 proc. Z gazu nadal pochodzić będzie ok. 25 proc, OZE zwiększy produkcję elektryczności z obecnych 11 do 21 proc. w 2026 r. a elektrowniom jądrowym AEP przybędzie w udziale 1 proc. (do 6 proc.).

Około 40 proc. mocy zamykanych w węglu ulegnie przestawieniu na gaz (11000 MW) i inne paliwa (ropa 335 MW, biomasa 58 MW).

W USA oczekuje się na informacje o nowych zamknięciach elektrowni węglowych już po tym, gdy federalna Agencja Ochrony Środowiska (EPA) określi końcowe progi obniżania emisji w sektorze energetycznym. Dla całego kraju obecny plan do 2030 r. przewiduje redukcję o 30 proc., licząc od 2005 r. Nowe przepisy, które projektowano od 2012 r. zaskoczyły wielu właścicieli elektrowni, jeśli wcześniej ponieśli nakłady na obniżenie emisji zanieczyszczeń. Producenci prądu obawiają się, że nowe normy (np. 6 proc. planowana redukcja emisji dwutlenku węgla dla elektrowni węglowych) są zbyt ostre nawet dla nowszych i wydajniejszych zakładów.

- Możliwość dalszej redukcji emisji w ostatnio zbudowanych siłowniach, które projektowano już z myślą o wysokiej efektywności spalania, jest w praktyce minimalna, z pewnością mniejsza, niż 6 proc., wymagane prawem - mówią przedstawiciele firmy American Electric Power.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.