Wzrosty na zakończenie skróconego tygodnia na Wall Street

Czwartkowa, ostatnia w tym tygodniu, sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów. W skali całego tygodnia przeważały jednak spadki, a dla S&P 500 to pierwszy zniżkowy tydzień od czterech tygodni.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,01 proc. i wyniósł 33.485,29 pkt. W całym tygodniu indeks zyskał 0,6 proc.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,36 proc. i wyniósł 4.105,02 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,76 proc. i zamknął sesję na poziomie 12.087,96 pkt. W skali tygodnia indeks stracił nieco ponad 1 proc.

Po dobrym początku roku, europejskie akcje pozostają pod presją z zeszłego miesiąca, ponieważ ostatnie zawirowania w sektorze bankowym utrzymały niestabilny sentyment do ryzyka, a inwestorzy obawiają się mieszanych danych gospodarczych i zbliżającej się recesji.

Dane z USA, sugerujące spowolnienie gospodarki, ciążą na nastrojach inwestorów. Ekonomiści oceniają obecnie prawdopodobieństwo recesji w USA na 65 proc., a rynki pieniężne widzą 44 proc. szans na to, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe o 25 pb. w maju. Stanowi to kontrast w stosunku do początku tygodnia, kiedy to szanse na podwyżkę szacowano na 70 proc. Teraz rynki oczekują również, że bank centralny USA zacznie ciąć stopy już w lipcu.

Postrzegamy to jako przekroczenie progów. Fed będzie musiał zobaczyć znaczny postęp w zakresie spadku inflacji bazowej do 2 proc., zanim w ogóle rozważy obniżki stóp, a zatem stopy prawdopodobnie pozostaną na wyższym poziomie dłużej niż oczekują tego rynki - napisali w raporcie stratedzy UniCredit SpA pod kierownictwem Marco Valli.

Rynek na podstawie ostatnich danych przewiduje, że w najbliższym czasie dojdzie do recesji w USA - powiedział Roger Lee, szef strategii akcji brytyjskich w Investec.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 288 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 200 tys. wobec 246 tys. poprzednio, po korekcie z 198 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,823 mln w tygodniu, który skończył się 25 marca. Analitycy oczekiwali 1,699 mln wobec notowanych poprzednio 1,817 mln, po korekcie z 1,689 mln.

Rynki nadal oczekują, że Europejski Bank Centralny będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.