USA: lekkie spadki na Wall Street

1458213302 donald trump wikimedia org

fot: wikimedia.org

Katastrofą nazwał Donald Trump przepisy zmierzające do ograniczenia emisji dwutlenku węgla

fot: wikimedia.org

Czwartkowa (12 stycznia) sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się nieznacznymi spadkami najważniejszych indeksów. W centrum uwagi znajdowały się wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej, a także prezydenta elekta Donalda Trumpa podczas środowej konferencji prasowej. Na zamknięciu indeks Dow Jones Industrial spadł o 0,32 proc. do 19 891,00 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,29 proc. do 5547,49 pkt. S&P 500 spadł o 0,21 proc. do 2270,44 pkt.

Rynki pozostają pod wpływem środowej konferencji prasowej Donalda Trumpa, która nie spełniła oczekiwań inwestorów. Prezydent elekt nie odniósł się w trakcie spotkania z mediami do zapowiadanej w trakcie kampanii wyborczej obniżki podatków ani do planów luzowania fiskalnego. Zamiast tego skupił się na oskarżeniach pod swoim adresem o związki z Rosją, czy też na krytyce mediów. Z ust Trumpa padło również kilka uwag pod adresem niektórych sektorów gospodarki, a rynek odebrał je jako protekcjonistyczne.

W centrum uwagi w czwartek znalazły się wypowiedzi członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Prezes Fed z Filadelfii Patrick Harker ponownie opowiedział się za trzema "umiarkowanymi" podwyżkami stóp procentowych w USA w 2017 r. James Bullard ocenił natomiast, iż obecnie nie ma potrzeby "dramatycznego" podnoszenia stóp proc. w USA.

"W przypadku prezes Fed nie oczekuje się jednak wypowiedzi na temat polityki monetarnej. W przypadku pozostałych członków ważne będą ich oceny na temat obecnego stanu gospodarki oraz tego, jak zwiększenie wydatków fiskalnych przez Trumpa, na które wciąż bardzo liczy rynek, przełożyć może się na ścieżkę podwyżek stóp procentowych przez amerykański bank centralny" - napisali analitycy Raiffeisen Polbank.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Koncesjonariusz autostrady A4 Katowice-Kraków zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji

Spółka Stalexport Autostrady, czyli właściciel koncesjonariusza autostrady A4 Katowice - Kraków, zamierza dalej działać po wygaśnięciu koncesji w przyszłym roku. Chce bazować na dotychczasowym doświadczeniu w zarządzaniu infrastrukturą - wynika z wtorkowej informacji.

Państwowy gigant powołał do rady nadzorczej dwóch nowych członków

Obradujące we wtorek w Płocku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu powołało do rady nadzorczej, na wniosek Skarbu Państwa, prezesa KGHM Polska Miedź Remigiusza Paszkiewicza i Marcina Siudy, dyrektora pionu finansów w Polskim Holdingu Hotelowym. Po tych głosowaniach obrady się zakończyły.

1692347548 2praca

Liczba pracujących w Polsce obcokrajowców wzrosła o ponad 77 tys.

W ostatnim dniu grudnia 2025 r. pracę w Polsce wykonywało ponad 1,141 mln cudzoziemców, a więc o 7,2 proc. więcej niż w ostatnim dniu grudnia 2024 r. - podał we wtorek GUS. W porównaniu do poprzedniego miesiąca ich liczba zwiększyła się o 0,3 proc.