USA i UE chcą szczytu poświęconego kryzysowi finansowemu

Prezydent George W. Bush oświadczył, że wkrótce będzie gospodarzem międzynarodowego spotkania na szczycie poświęconego światowemu kryzysowi finansowemu.


Konieczne jest abyśmy pracowali wszyscy razem ponieważ wszyscy przeżywamy kryzys - powiedział Bush.

\"Oczekuję, że będę gościł uczestników tego spotkania w niedalekiej przyszłości\" - podkreślił prezydent USA.

Pierwsze z tych spotkań miałoby się odbyć zaraz po listopadowych wyborach w USA 4 listopada.

Prezydenci USA i Francji George W. Bush i Nicolas Sarkozy oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso oświadczyli po spotkaniu w Camp David, że w przyszłym tygodniu zamierzają zasięgnąć opinii pozostałych przywódców światowych na temat tej propozycji.

Celem pierwszego spotkania, w którym wzięliby udział szefowie rządów, byłaby ocena postępu w walce z kryzysem oraz osiągnięcie porozumienia co do zasad reformy światowego systemu finansowego. Reforma miałaby zapewnić uniknięcie podobnego kryzysu w przyszłości.

Kolejne szczyty byłyby poświęcone realizacji osiągniętego porozumienia i przełożenie jego postanowień na konkretne posunięcia.

Prezydent Bush oświadczył, że obecny kryzys finansowy, najgorszy od czasu Wielkiego Kryzysu z lat 30. nie powinien stać się okazją do podkopania podstaw światowego systemu wolnorynkowego.

\"Nie możemy ulec niebezpiecznej pokusie izolacjonizmu ekonomicznego, musimy kontynuować politykę wolnego rynku, która podniosła poziom życia i pomogła wydobyć się z nędzy milionom ludzi na całym świecie\" - podkreślił Bush.

Z kolei Barroso zaapelował o \"nowy światowy ład finansowy\" i podkreślił potrzebę podjęcia szybko niezbędnych działań.

Również według prezydenta Francji, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej, szczyt mógłby stać się okazją do zrewidowania światowego systemu finansowego ukształtowanego u schyłku II wojny światowej na konferencji w Bretton Woods.

\"Ci którzy doprowadzili nas do sytuacji, w której znaleźliśmy się dzisiaj, nie powinni mieć okazji uczynienia tego ponownie\" - oświadczył Nicolas Sarkozy. Dodał, że \"taki rodzaj kapitalizmu jest zdradą kapitalizmu, w który wierzymy\". Zaapelował o stworzenie \"kapitalizmu jutra\" i \"nowego świata XXI wieku\".

\"Chcemy szczytu Grupy G-8 bez wątpienia z Grupą G-5\" dodał Sarkozy.

W skład Grupy G-8 wchodzą: USA, Francja, Wielka Brytania, Włochy, Japonia, Kanada, Niemcy i Rosja. Natomiast Grupę G-5 tworzą: Indie, Chiny, RPA, Meksyk i Brazylia.


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.