Urząd Regulacji Energetyki raportuje o mikroinstalacjach OZE

fot: Maciej Dorosiński

Z kolektorów korzysta w Polsce już ponad 110 tys. użytkowników

fot: Maciej Dorosiński

Liczba prosumentów w 2019 roku wzrosła niemal trzykrotnie w porównaniu do roku 2018 - poinformował w czwartek, 12 marca, Urząd Regulacji Energetyki (URE). Rekordowy był też przyrost mocy zainstalowanej w mikroinstalacjach fotowoltaicznych.

Zgodnie z opublikowanym w czwartek dorocznym raportem Regulatora o energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacjach OZE, w tym u prosumentów, liczba prosumentów na koniec 2019 r. przekroczyła 149 tys. Dla porównania, rok wcześniej prosumentów było niewiele ponad 51 tys.

W 2018 r. moc zainstalowana w mikroinstalacjach fotowoltaicznych wynosiła 344 MW, a na koniec 2019 r. przekraczała już 900 MW. Prosumenci wprowadzili do sieci ponad 324 GWh energii elektrycznej.

Według danych URE najwięcej mikroinstalacji prosumenckich jest przyłączonych do sieci PGE Dystrybucja, na drugim miejscu jest Tauron Dystrybucja, a na trzecim - Energa-Operator.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zmiany w składzie zarządu JSW

Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował, iż Rada Nadzorcza spółki podjęła uchwałę o powołaniu z dniem 10 czerwca 2026 roku Adama Rozmusa na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. technicznych i operacyjnych spółki XII kadencji.

Dodatek do planu ruchu kopalni Silesia z negatywną opinią wójta

Gabriela Placha, wójt Goczałkowic-Zdroju negatywnie zaopiniowała dodatek do planu ruchu spółki Bumech Oddział KWK Silesia w Czechowicach-Dziedzicach na okres od 1 stycznia 2026 r. do 31 grudnia 2027 r.

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.