Uruchomienie chemicznej fabryki w ,,Przyjaźni\"
fot: Jerzy Chromik
Przecinają wstęgę (od lewej) Jarosław Zagórowski, Edward Szlęk, Zygmunt Łukaszczyk, Konrad Jaskóła
fot: Jerzy Chromik
W ceremonialnej uroczystości przecięcia wstęgi nowo uruchomionej instalacji uczestniczyli: Zygmunt Łukaszczyk, wojewoda śląski, Edward Szlęk, prezes Przyjaźni, Jarosław Zagórowski, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej SA oraz Konrad Jaskóła, prezes zarządu spółki Polimex Mostostal Siedlce, tj. spółki liderującej konsorcjum firm, zaangażowanych w realizację inwestycji.
Na jej kaliber wskazuje już sam koszt modernizacji, sięgający około 420 mln złotych. Prezes Szlęk podkreślał, że tak naprawdę w ,,Przyjaźni\" powstała wielka fabryka chemiczna, skalą produkcji i wagą ekonomicznych rezultatów porównywalna z takim gigantem, jak tarnowskie Azoty.
Corocznie produktami zmodernizowanego Wydziału Produkcji Węglopochodnych będzie: 1,5 mld m sześć. gazu koksowniczego, 45 tys. ton benzolu, 7 tys. ton siarki oraz 150 tys. ton smoły. Roczne obroty tej ,,fabryki chemicznej\" mają sięgać 400 mln złotych.
Prezes Szlęk akcentował zarazem najwyższe, unijne standardy ekologiczne, jakie spełniają instalacje zmodernizowanego wydziału. Nieprzypadkowo w tę inwestycję - kwotą 20 mln złotych - zaangażował się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska
Zdjęcia: Jerzy Chromik