Uroczysty koncert barbórkowy odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

Za miesiąc branża górnicza obchodzić będzie swoje doroczne święto – Barbórkę. Tegoroczne uroczystości będą miały szczególny wymiar. Oprócz spotkań w kopalniach i spółkach, przedstawiciele górniczej braci zgromadzą się na koncercie barbórkowym organizowanym w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

 

O tej inicjatywie, której patronuje wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, „Trybuna Górnicza” napisała jako pierwsza, podczas niedawnej wizyty wicepremiera na Śląsku. Koncert barbórkowy odbędzie się 3 grudnia, o godzinie 15.00, a wśród jego współorganizatorów wymienić należy: Kompanię Węglową, Katowicki Holding Węglowy, Jastrzębską Spółkę Węglową, Południowy Koncern Węglowy, „Bogdankę”, Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Węglokoks, Centralną Stację Ratownictwa Górniczego oraz Wyższy Urząd Górniczy.


Jak zdradzają organizatorzy, koncert będzie miał specjalną oprawę scenograficzną, nawiązującą do górniczej i śląskiej scenerii. Wśród wykonawców już teraz wymienić można artystów mocno związanych z tradycją górniczą: Żeńską Orkiestrę Salonową Katowickiego Holdingu Węglowego pod dyrekcją Grzegorza Mierzwińskiego, Górniczą Orkiestrę Dętą kopalni „Sośnica-Makoszowy” pod dyrekcją Henryka Mandrysza, związanego z Jastrzębską Spółką Węglową wiolonczelistę Adama Olesia oraz grupę taneczną „Sukces”, współpracującą na co dzień z orkiestrą kopalni „Rydułtowy-Anna”. Nadal jest niespodzianką, kto poprowadzi koncert; z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że będzie to gwiazda kabaretu dużego formatu.

 

W liście skierowanym do współorganizatorów Waldemar Pawlak napisał m.in.:„Jako minister gospodarki z przyjemnością objąłem honorowym patronatem uroczysty Koncert Barbórkowy, który odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, dla Pracowników Spółek Węglowych oraz całej Społeczności Śląska, pragnąc w ten sposób podkreślić swoje uznanie dla całej Braci Górniczej. To jest Wasz dzień, dzień wyjątkowy, tak jak wyjątkowa jest Wasza praca. Cieszę się, że porozumienie największych przedsiębiorstw górniczych doprowadziło do realizacji tej ze wszech miar cennej inicjatywy. W tym radosnym dniu, kiedy na Śląsku tysiące ludzi świecą swój dzień – bądźmy wszyscy razem. Zapraszam do wspólnego świętowania.”
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.