Uroczyste otwarcie MINING EXPO 2008

Ewxpo silesia TON

fot: Jarosław Tondos

fot: Jarosław Tondos

Hymnem górniczym w wykonaniu orkiesty dętej kopalni Piekary Juliusz rozpoczęła się we wtorek o godz. 11 w Sosnowcu światowa wystawa górnicza - MINING EXPO 2008.

Oficjalnego otwarcia na terenach wystawienniczych Expo Silesia w Sosnowcu Zagórzu przy ul. Braci Mieroszewskich uroczyście dokonał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który wraz z szefem Skarbu Państwa objął honorowy patronat nad międzynarodową imprezą.

- Dzięki temu, że mamy węgiel, nasza gospodarka nie odczuła tak mocno jak inne wzrostu cen ropy naftowej i gazu. W Polsce ponad 90 proc. energetyki bazuje na węglu, dlatego jesteśmy tak bardzo zaangażowani w poszukiwanie czystych technologii - powiedział Waldemar Pawlak wymieniając dla przykładu węglowe ogniwo paliwowe. - To wielka szansa na zwiekszenie efektywności wytwarzania eneregiia, a równocześnie możliwość ograniaczenia emisji dwutlenku węgla.

Prof. Józef Dubiński, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego Kongresu Górniczego przypomniał podczas przemówienia na otwarcie MINING EXPO 2008, że w programie obrad kongresu przewidziano specjalny panel poświęcony wyłącznie nowym technologiom górniczym.

W imieniu organizatora targów i właściciela Centrum Targowo-Wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu zebranych powitał Tomasz Raczyński, szef spółki Kolporter Expo: - Cieszę się, że Polska po 50 latach otrzymała godność zorganizowania Kongresu Górniczego, którego częścią jest nasza wystawa. To nie tylko okazja zobaczenia najnowszych technologii, ale również możliwość zacieśnienia kontaktu z ludźmi odpowiadającymi za energetykę i przemysł węglowy na świecie - podkreślił Raczyński serdecznie polecając też gościom urodę Śląska i regionu.

W delegacji rządowej wicepremierowi towarzyszą Eugeniusz Grzeszczak, sekretarz RM oraz doradca ministra gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińśka. Wśród gości obecni byli m.in. wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk, marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski, prezydenci Katowic - Piotr Uszok i Sosnowca - Kazimierz Górski,  oraz prezesi spółek górniczych: Kompanii Węglowej - Mirosław Kugiel, Katowickiego Holdingu Węglowego - Stanisław Gajos, Jastrzębskiej Spółki Węglowej - Jarosław Zagórowski. 

Wicepremier i zaproszeni goście odwiedzili niektórych wystawców.

MINIG EXPO 2008 cieszy się ogromnym zainteresowaniem, swoją ofertę prezentuje ponad 280 wystawców i firm z 23 krajów, m.in. z: Bułgarii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Niemiec, Polski, Rosji, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Podczas MINING EXPO można zobaczyć m. in. maszyny i urządzenia do eksploatacji węgla kamiennego, brunatnego i surowców skalnych, prezentowanych przez liderów branży górniczej: SANDVIK Mining and Construction, JOY, METSO MINERALS, ZZM KOPEX, Grupa FAMUR, Grupa GLINIK, Zanam-Legmet, Huta Stalowa Wola.

Australia, Chiny, Indie, Indonezja, Turcja i Wielka Brytania przygotowały własne pawliony narodowe.

Targi potrwają do piątku, 12 września. Wystawa MINING EXPO 2008 jest integralną częścią XXI Światowego Kongresu Górniczego, który rozpoczął się w niedzielę. Uczestnicy tegorocznego Kongresu - specjaliści branży górniczej i naukowcy z całego świata - obradują w Krakowie, Katowicach, Bełchatowie, Lubinie i Wieliczce, w dniach 7-11 września 2008 r. Kongres odbywa się w 50. rocznicę swojego powstania. W 1958 r. powołano w Warszawie World Mining Congress. Tematem przewodnim tegorocznego 21. Kongresu są nowe techniki i technologie wydobywcze, a obrady odbywają się pod hasłem "Nowe wyzwania i wizje dla górnictwa".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.