URE: trójpak energetyczny do 30 września

fot: Jerzy Chromik/ARC

Mamy nasze zasoby węgla. W najbliższej przyszłości nie widzę możliwości, by nasz miks energetyczny odszedł od niego w sposób istotny - stwierdza Marek Woszczyk

fot: Jerzy Chromik/ARC

Dobrze byłoby, gdyby projekt nowelizacji, zwanej "małym trójpakiem" energetycznym, wszedł w życie przed 30 września, bo wtedy kończy się taryfa podmiotu dominującego na tym rynku, czyli PGNiG - uważa prezes Urzędu Regulacji Energetyki Marek Woszczyk.

Szefv URE dodał, że nowa taryfa nie obejmowałby już PGNiG, a także tej grupy odbiorców gazu, które byłyby objęte reżimem zwolnienia. Woszczyk uczestniczy w środę (5 czerwca) w organizowanej przez PAP, debacie "Okrągły stół na temat perspektyw rozwoju rynku gazu w Polsce".

Prezes URE podkreślił, że uwarunkowania dla liberalizacji rynku gazu w Polsce wynikają z terminu wejścia w życie tzw. "małego trójpaku" energetycznego, który jest procedowany w polskim parlamencie.

Projekt nowelizacji wprowadza rozdział nadzoru właścicielskiego nad operatorem gazowego systemu przesyłowego oraz nad spółkami zajmującymi się wytwarzaniem lub dystrybucją paliw gazowych. Nadzór właścicielski nad operatorem gazowego systemu przesyłowego, którym jest Gaz-System - spółka należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa - ma wykonywać minister gospodarki. Obecnie nadzór ten należy do ministra skarbu.

Jednym z najważniejszych zapisów projektu nowelizacji, zwanej "małym trójpakiem" energetycznym, jest wprowadzenie tzw. obliga gazowego, czyli obowiązku sprzedaży przez firmy obracające gazem określonej części surowca za pośrednictwem giełdy. Przyjęte w projekcie rozwiązanie głosi, że od wejścia ustawy w życie do końca 2013 r. oblig wyniesie 30 proc., w pierwszej połowie 2014 r. - 50 proc., aby od 1 lipca 2014 r. wynosił docelowo 70 proc.

Woszczyk ocenił, że przyszła ustawa może wejść w życie w sierpniu lub we wrześniu, ale nie później niż w październiku.

- Wraz z obligiem giełdowym zamierzam podjąć decyzję o zwolnieniu sprzedawcy (gazu) z obowiązku przedkładania mi taryf do zatwierdzenia w zakresie sprzedaży detalicznej gazu dla odbiorców przemysłowych - powiedział.

Jak wyjaśnił, obecnie regulator decyduje o tym, jaka jest cena gazu w Polsce.

- Nie sądzę, że przy tej strukturze rynku gazu, z jaką mamy do czynienia - historycznie uwarunkowaną - aby można było liczyć się z dużą płynnością obrotu giełdowego. Jedynie ta płynność może przynieść ze sobą wiarygodny indeks cenowy gazu - zaznaczył.

Woszczyk wskazał, że potrzebne jest wejście w życie nowego rozporządzenia taryfowego, które - jego zdaniem - wprowadzi nowy ład regulacyjny na rynku gazu.

- Oddzieli obrót towarem od usługi sieciowej - podkreślił.

Jak mówił, "zwolnienie z obrotu detalicznego w odniesieniu do odbiorców przemysłowych będzie częściowe, co oznacza, że spora część rynku detalicznego będzie kontrolowana".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.