URE może wydać decyzję ws. taryfy PGNiG w przyszłym tygodniu

Urząd Regulacji Energetyki (URE) może zakończyć postępowanie w sprawie wniosku Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) o zmianę taryfy w przyszłym tygodniu - poinformowała Agnieszka Głośniewska z URE, która za doniesieniami ISB cytuje portal bankier.pl.

- Postępowanie trwa. Według ostatnich wypowiedzi prezesa, jest możliwe, aby zakończyło się w przyszłym tygodniu - powiedziała Głośniewska ISB w piątek.

Według niej, URE ma co prawda 14 dni na publikację decyzji, ale w praktyce od decyzji do jej publikacji mija 2-4 dni. Jeśli URE zatwierdził by nową taryfę PGNiG, zaczęłaby ona obowiązywać po minimum 14 dniach od publikacji w biuletynie URE.

W środę wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc poinformował, że spółka liczy na zatwierdzenie taryf gazowych z podwyżką wynoszącą poniżej 20% w terminie do 17 października tak, aby nowe stawki obowiązywały od 1 listopada.

PGNiG negocjuje skalę podwyżki, która jest niższa niż w poprzednim wniosku, kiedy spółka wnioskowała o podwyżkę o ponad 23%.

W połowie września, zgodnie z zapowiedziami, URE poprosił PGNiG o uzupełnienie - trzecie z kolei - wniosku o podwyżkę taryfy. Procedura administracyjna rozpatrywania wniosku może być przedłużona w bardziej skomplikowanych przypadkach ponad przewidziany przepisami termin 30 dni, jak podkreślali przedstawiciele URE. Nie chcieli przy tym podać orientacyjnego terminu wydania decyzji.

W połowie sierpnia PGNiG złożyło w URE wniosek o drugą w tym roku podwyżkę taryf gazowych. Nowa taryfa, która według spółki miałaby obowiązywać od IV kw. br., oznaczałaby średni (dla wszystkich klientów) wzrost całkowitych opłat (paliwo gazowe + abonament + stawki sieciowe) na poziomie 17,4% oraz średni wzrost opłat w obrocie (paliwo gazowe + abonament) na poziomie 23,1%.

Spółka wnioskowała o zmianę obecnej taryfy począwszy od 1 października 2008 roku, w konsekwencji zmienione stawki mają obowiązywać w IV kwartale 2008 roku oraz w I kwartale 2009 roku.

PGNiG podało w uzasadnieniu wniosku, że bezpośrednią przyczyną wystąpienia o zmianę taryfy jest gwałtowny wzrost cen ropy i produktów ropopochodnych, których ceny mają bezpośrednie przełożenie na wzrost kosztów pozyskania gazu z importu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.