URE: decyzja o uwolnieniu cen gazu w hurcie możliwa w II poł. 2012 r.

fot: ARC

fot: ARC

 Decyzja o uwolnieniu cen gazu na rynku hurtowym tego surowca możliwa jest w trzecim lub czwartym kwartale 2012 r. - poinformowała w poniedziałek dyrektor departamentu promocji konkurencji w URE Halina Bownik-Trymucha.

Jak mówiła Bownik-Trymucha podczas Kongresu Petrobiznes w Warszawie, jeżeli rok 2013 potwierdziłby dobre funkcjonowanie rynku hurtowego gazu, to byłaby to przesłanka do zbadania w 2014 r. rynku detalicznego pod kątem jego liberalizacji.

Halina Bownik-Trymucha wyjaśniła, że Urząd Regulacji Energetyki w połowie października br. powinien opublikować wyniki ankiet, przeprowadzonych wśród potencjalnych graczy na rynku gazu. - Opracujemy wytyczne, skonsultujemy je na forum liberalizacji cen gazu, w którym uczestniczy także UOKiK i przekażemy wytyczne do PGNiG. Na ich podstawie PGNiG przygotuje regulamin uwolnienia cen gazu. Jeśli regulamin będzie przygotowany w pierwszym kwartale przyszłego roku, to jest szansa, że potencjalni zainteresowani sprzedażą gazu mogliby przygotować określone wstępne umowy ramowe w połowie 2012 roku, tak, aby nowe umowy i nowe warunki mogły obowiązywać w 2013 roku - powiedziała Bownik-Trymucha.

W jej opinii dobrze przeprowadzony, efektywny programu uwalniania rynku gazu mógłby być podstawą do podjęcia decyzji przez prezesa URE o uwolnieniu odpowiedniego segmentu rynku. - Gdyby rok 2013 potwierdził dobrze funkcjonujący rynek hurtowy i rozwijającą się liczbę sprzedawców na tym rynku, myślę, że byłaby to dobra przesłanka, by w 2014 r. był rokiem badania rynku gospodarstw domowych i przesłanka do liberalizacji tego rynku - podkreśliła dyrektor.

Przypomniała, że ceny gazu są regulowane, więc miejscem, na którym mogą się spotkać strony kontraktów jest rynek giełdowy w rozumieniu ustawy o giełdach bądź ustawy o instrumentach finansowych, bo "te dwa rynki nie są objęte ani koncesjonowaniem ani regulowaniem" - przypomniała Bownik-Trymucha.

Wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc przyznał, że w przypadku takich zmian na rynku gazu, spółka może stracić część rynku i dlatego jej strategia zakłada w przyszłości sprzedaż gazu za granicę oraz produkcję z niego energii elektrycznej i cieplnej.

- Myślę, że z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że w roku 2012 pojawi się po raz pierwszy sprzedaż przez PGNiG gazu na rynku zagranicznym, czyli wychodzimy z gazem z naszego portfolio na rynki przede wszystkim Niemiec i Holandii, ale także na rynki ościenne - powiedział Hinc.

Jak dodał wiceprezes, przejęcie przez PGNiG elektrociepłowni w Warszawie jest związane z budową pozycji na rynku wytwarzania energii i ciepła. - Planujemy skupienie się na tych trzech produktach: gazie, energii elektrycznej i cieple. Wydaje się, że to w przyszłości pozwoli zabezpieczyć nasze pozycje, niezależnie od tendencji i dynamiki zmian na rynku hurtowym czy detalicznym w Polsce - powiedział Hinc.
wkr/ mki/

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.