W kopalni Pniówek i ruchu Zofiówka odbyły się uroczystości, w czasie których oddano hołd zmarłym górnikom

1682573281 jswzofiowka dawidlach

fot: JSW/Dawid Lach

Kwiaty pod tablicą w cechowni ruchu Zofiówka złożyli m.in. prezes JSW Tomasz Cudny oraz dyrektor kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie Łukasz Szlązak

fot: JSW/Dawid Lach

Katastrofy sprzed roku, do których doszło w kwietniu w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zapisały się w historii polskiego górnictwa. Nigdy wcześniej nie było bowiem takiego ciągu tragicznych zdarzeń. Ofiary tych katastrof wspominano w czasie uroczystości, które odbyły się 20 kwietnia w kopalni Pniówek w Pawłowicach oraz 23 kwietnia w ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Bzie w Jastrzębiu-Zdroju. Miały one charakter kameralny i zamknięty. W ten sposób rodziny, przyjaciele, znajomi oraz szefostwo JSW, dyrektorzy kopalń oraz przedstawiciele związków zawodowych oddali hołd zmarłym górnikom. Przypomnijmy, że w Pniówku życie straciło dziewięć osób, a siedem jest wciąż poszukiwanych. Natomiast w ruchu Zofiówka odeszło na wieczną szychtę 10 osób.

Uroczystości w Pniówku rozpoczęły się od mszy w hali zbornej, która odbyła się w intencji zmarłych oraz zaginionych górników, a także ich rodzin. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Piotr Kuczera z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach. Po nabożeństwie złożono kwiaty i zapalono znicze przed figurą św. Barbary, a następnie wdowy oficjalnie przekazały obraz z wizerunkiem patronki górników przywieziony z Watykanu. Został on zawieszony w holu budynku administracji. Natomiast cztery dni później w cechowni ruchu Zofiówka pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrof złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Przypomnijmy, że pierwszy wybuch metanu w Pniówku miał miejsce 20 kwietnia. Było to 12 minut po północy. W strefie zagrożenia znajdowało się 42 pracowników, z tego 16 w rejonie ściany N-6. W czasie prowadzonej akcji 39 pracowników udało się wycofać. W ścianie pozostały jednak 3 osoby. Do ich ratowania skierowano trzy zastępy ratownicze. Ok. godziny 3.10 nastąpił drugi wybuch metanu. W zagrożonym rejonie pozostało siedem osób. 21 kwietnia o godzinie 19.40 nastąpił kolejny wybuch metanu. Kierownik akcji podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 z sieci wentylacyjnej przy pomocy tam izolacyjnych. Akcja została zakończona 2 maja o godz. 7.43. W wyniku wybuchów metanu dziewięciu pracowników uległo wypadkom śmiertelnym, a siedmiu ciężkim. Ponadto w zaizolowanej ścianie pozostało siedmiu pracowników uznanych za zaginionych. W kopalni prowadzone są prace związane z akcją ratowniczą, która ma pozwolić dotrzeć do tych osób.

W ruchu Zofiówka wstrząs wystąpił 23 kwietnia ub.r. Zdarzenie miało miejsce w przodku D4a na poziomie 900 podczas drążenia wyrobiska i wiercenia długich otworów strzałowych. W rejonie tym przebywało 52 pracowników, 42 z nich wyszło o własnych siłach. Utracono kontakt z 10 górnikami. Po trudnej, trwającej 90 godzin akcji, ratownicy wydobyli na powierzchnię ich ciała.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Co czwarty Polak przeżyłby za oszczędności najwyżej przez trzy miesiące

Co czwarty Polak mógłby utrzymać się z oszczędności najwyżej przez trzy miesiące po utracie głównego źródła dochodu, a 14 proc. nie posiada żadnych rezerw finansowych - wynika z badania Santander Consumer Banku.

Przewodniczący Rady Nadzorczej JSW będzie wiceprezesem energetycznej spółki

Rada Nadzorcza Tauron Polska Energia z dniem  1 lipca 2026 roku powołała Łukasza Czopika na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. zgodności i ciągłości działania operacyjnego. Czopik to wieloletni menadżer z doświadczeniem zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.