UOKiK: zastrzeżenia do budowy Nord Stream 2

fot: Andrzej Bęben/ARC

Kwestie związane z przesyłem gazu do Europy wywołują ciśnienie, polityczne...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2. Urząd uznał, że powstanie spółki, która miałaby zbudować i eksploatować rurociąg Nord Stream 2, wzmocniłoby i tak mocną pozycję Gazpromu w Polsce. Zastrzeżenia nie przesądzają jednak o końcowym rozstrzygnięciu postępowania.

W ub. roku akcjonariusze planowanego konsorcjum Nord Stream 2, czyli sześć firm:
• PAO Gazprom z Rosji,
• Uniper Global Commodities SE z Niemiec,
• ENGIE z Francji,
• OMV Nord Stream II Holding ze Szwajcarii,
• Shell Exploration and Production (LXXI) B.V. z Holandii,
• Wintershall Nederland B.V. z Holandii
zwrócili się do polskiego urzędu antymonopolowego o zgodę umożliwiającą założenie spółki w Szwajcarii.

Spółka ta miałaby zaprojektować, finansować, zbudować i eksploatować dwa równoległe rurociągi podmorskie. Mają one biec z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia niedaleko Greifswald w Niemczech. Ich moc przesyłowa to 55 mld m sześc. surowca rocznie.

"Koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. W tej chwili Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju" - wyjaśnił w komunikacie szef UOKiK Marek Niechciał.

UOKiK poinformował, analiza skutków tej transakcji wymagała zbadania rynku. Urząd zapytał więc firmy działające na rynku gazu ziemnego w Polsce o ocenę planowanej koncentracji.
Pytano Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz - System, Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, spółki Europol Gaz (operator rurociągu Jamał - Europa), Polskie LNG, które zarządza terminalem LNG w Świnoujściu), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Urząd zapytał też o ocenę sytuacji ponad 20 importerów gazu ziemnego. O opinię na temat transakcji poproszony został również Urząd Regulacji Energetyki. W efekcie przekazanych opinii uznano, że planowana inwestycja mogłaby zagrozić konkurencji w Polsce.
Jak podkreślił Urząd, zastrzeżenia nie przesądzają jednak o końcowym rozstrzygnięciu postępowania. Zgodnie z przepisami przedsiębiorcy mają teraz 14 dni na odniesienie się do zastrzeżeń. "Termin może zostać wydłużony na ich wniosek o kolejne dwa tygodnie" - poinformował UOKiK.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.