UOKiK: zamieszanie ws. wniosku od Nord Stream 2

fot: ARC

Dziewięć firm dobrowolnie zobowiązało się do zaprzestania stosowania kwestionowanych praktyk...

fot: ARC

Udziałowcy konsorcjum mającego zbudować i eksploatować gazociąg Nord Stream 2 poinformowali w piątek (12 sierpnia), że wycofują wniosek o zgodę polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta na koncentrację i założenie spółki w Szwajcarii. Decyzja nie ma wpływu na realizację projektu - podkreślili.

"Sygnatariusze porozumienia udziałowców Nord Stream 2 AG dziś wycofali wniosek o postępowanie w Polsce w sprawie zgody na fuzję. Decyzja nie ma wpływu na realizację projektu, która będzie postępowała zgodnie z planem" - napisało konsorcjum w komunikacie przekazanym PAP.

Jak tłumaczyło, decyzja dotyczy tylko zakupu udziałów przez zachodnich partnerów Gazpromu. "Obecna struktura własnościowa w Nord Stream 2 AG pozostaje bez zmian. Również harmonogram realizacji projektu pozostaje bez zmian" - wyjaśniło.

"Dziś ENGIE, Gazprom, OMV, Shell, Uniper i Wintershell (wnioskodawcy) przedstawili wspólną odpowiedź na zastrzeżenia polskiego urzędu ochrony konkurencji w sprawie postępowania kontrolnego w sprawie koncentracji, odnoszącego się do planowanego powołania przez wnioskodawców spółki joint venture" - podkreślali udziałowcy w przesłanej informacji.

"W następstwie wnioskodawcy postanowili wspólnie wycofać notę o koncentracji skierowaną do polskiego urzędu" - zaznaczyli.

"Wszyscy wnioskodawcy wierzą, że projekt jest kluczowy dla europejskiego systemu energetycznego i stąd każdy z nich będzie indywidualnie brał pod uwagę alternatywne sposoby wniesienia weń wkładu" - wskazali.

"Decyzja wnioskodawców o wycofaniu wniosku nie będzie miała wpływu na dalsze działanie Nord Stream 2 AG, mającego zgodnie z planem zbudować rurociągi Nord Stream 2, włącznie z harmonogramem" - dodali.

22 lipca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że ma zastrzeżenia dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2. Uznał, że powstanie grupy, która miałaby zbudować i eksploatować rurociąg Nord Stream 2, wzmocniłoby i tak mocną pozycję Gazpromu w Polsce.

Konsorcjum miało cztery tygodnie na odniesienie się do zastrzeżeń Urzędu.

We wtorek delegacja konsorcjum miała w Warszawie spotkać się z reprezentantami UOKiK.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał w piątek PAP, że wycofanie wniosku oznacza, iż nie jest możliwe utworzenie przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorstwa, które miało zająć się budową gazociągu Nord Stream 2. "To czerwone światło dla tej transakcji" - zaznaczył cytowany w komunikacie prezes UOKiK Marek Niechciał.

Urząd podał, że prośbę o wycofanie wniosku zgłosiło sześć firm uczestniczących w planowanej koncentracji. Zgodnie z prawem antymonopolowym w związku z wycofaniem wniosku przez przedsiębiorców szef UOKiK umorzy prowadzone postępowanie - dodał UOKiK.

Przypomniał też, że w trakcie prowadzonego od grudnia 2015 roku postępowania przeprowadził obszerne badanie, w którym m.in. zapytał podmioty prowadzące działalność na rynku gazu ziemnego w Polsce o ocenę planowanej koncentracji. O opinię na temat transakcji poproszony został również Urząd Regulacji Energetyki. "Wątpliwości UOKiK potwierdziły badania - planowana koncentracja mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji. Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju" - zaznaczył UOKiK.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.