UOKiK: gazowe umowy pod kontrolą

fot: Maciej Dorosiński

Ile zapłacimy za gaz?

fot: Maciej Dorosiński

Prawo do rozwiązania umowy czy wstrzymania dostaw gazu z innych przyczyn niż wynikające z przepisów - to najczęstsze praktyki sprzedawców gazu. W efekcie ubiegłorocznej kontroli, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydała 15 decyzji w wyniku, których wszyscy przedsiębiorcy zobowiązali się do zmiany wzorców umów. Jedno postępowanie jest nadal w toku - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Urzędu.

Wydane decyzje są efektem kontroli Prezes UOKiK, która odbyła się w 2012 r. Urząd sprawdził umowy, wnioski o ich zawarcie i regulaminy stosowane przez 16 przedsiębiorców: 7 spółek należących do grupy kapitałowej PGNiG oraz 9 największych alternatywnych dostawców gazu. Łącznie zbadano 159 wzorców, na podstawie których ponad 6 milionów konsumentów zawarło umowy. Zakwestionowano wzorce wszystkich sprawdzonych sprzedawców gazu.

W wyniku kontroli Prezes wydała 15 decyzji. Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązali się do zmiany klauzul - pozwoliło to na szybsze wyeliminowanie sprzecznych z prawem postanowień. Jedno postępowanie jest nadal w toku.

Do zmiany praktyk zobowiązały się spółki: Amber Gaz w Koszalinie, Anco w Jarocinie, Dolnośląska Spółka Gazownictwa we Wrocławiu, Duon Dystrybucja SA, Egesa Grupa Energetyczna w Warszawie (dawniej Entrade Grupa), EWE energia w Międzyrzeczu, G.EN. Gaz Energia w Tarnowie Podgórnym, Górnośląska Spółka Gazownictwa w Zabrzu, Karpacka Spółka Gazownictwa w Tarnowie, Mazowiecka Spółka Gazownictwa w Warszawie, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Warszawie, Pomorska Spółka Gazownictwa w Gdańsku, SIME Polska w Sochaczewie, Tarnogrodzki Zakład Komunalny w Tarnogrodzie, Wielkopolska Spółka Gazownictwa w Poznaniu. Postępowanie, które jest nadal prowadzone dotyczy Avrio Media w Kostrzynie.

Jedną z najczęstszych nieprawidłowości było stosowanie postanowienia umożliwiającego przedsiębiorstwu energetycznemu bezprawne rozwiązanie umowy. Spółki gazowe przyznały sobie taką możliwość z innych przyczyn niż wynikające z prawa energetycznego, np. z powodu istotnych zmian w funkcjonowaniu rynku gazu, czy zalegania z opłatami wobec poprzedniego dostawcy gazu.

Kontrola UOKiK wykazała również, że większość badanych sprzedawców gazu przyznała sobie możliwość wstrzymania dostaw paliwa z innych przyczyn niż wymienione w przepisach. Przedsiębiorcy mogli odciąć gaz także w innych sytuacjach wykraczających poza ustawowe upoważnienie, jak np. brak dostępu do sieci w przypadku zagrożenia dla mienia lub uszkodzenie gazomierza. Zgodnie z prawem jest to możliwe w przypadku nielegalnego poboru gazu lub gdy instalacja znajdująca u odbiorcy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia, zdrowia albo środowiska.

.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.