UOKiK: Enea chce przejąć tzw. kontrolę wspólną nad PGG

fot: ENEA

Enea

fot: ENEA

Enea SA złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wniosek o zamiarze przejęcia wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swym Biuletynie Informacji Publicznej.

Enea została udziałowcem PGG wiosną tego roku, po włączeniu do PGG kopalń KHW.

Z końcem czerwca 2016 r. roku prezes UOKiK wydał zgodę na przejęcie wspólnej kontroli nad Polską Grupą Górniczą przez spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN.

"Pozwoli to tym podmiotom na samodzielne podejmowanie decyzji w niektórych sprawach dotyczących działalności PGG" - wyjaśnił wówczas UOKIK.

Na gruncie przepisów tzw. "kontrola sprawowana wspólnie" przez udziałowców przedsiębiorstwa jest formą koncentracji rynkowej i polega na przyznaniu określonym wspólnikom uprawnień zarządczych ponad te, które wynikają z samej wysokości udziałów. Współwłaściciele mogą umówić się, że określone decyzje przy zarządzaniu firmą wymagać będą zgody wskazanych udziałowców łącznie. Nadane w ten sposób uprawnienie do "kontroli wspólnej" nie musi odzwierciedlać udziału we współwłasności. Na przykład premiuje mniejszego wspólnika, który inaczej dysponowałby słabszym prawem veta przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Zgadzając się w 2016 r. na przejęcie wspólnej kontroli nad PGG przez spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN, UOKiK przekazał, że za podstawę ich wniosku wskazano porozumienie, w którym uczestnicy transakcji zobowiązali się do uzgadniania wspólnego stanowiska w zakresie niektórych decyzji dotyczących działalności PGG.

"Będą one mogły być podejmowane wyłącznie przez nich, a nie razem przez wszystkich wspólników PGG. Zakres tych decyzji został objęty tajemnicą przedsiębiorstwa" - wyjaśniał w czerwcu zeszłego roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polska Grupa Górnicza z początkiem maja 2016 r. przejęła - jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - 11 kopalń i cztery zakłady będącej w bardzo trudnej sytuacji finansowej Kompanii Węglowej. Jej udziałowcami zostały podmioty z dominującym udziałem Skarbu Państwa.

Przy powoływaniu PGG zakładano, że w ciągu około półtora roku powinna ona stać się spółką akcyjną. Rozpoczęto przygotowania, jednak z ich finalizacją PGG postanowiła zaczekać na zakończenie procesu włączenia do PGG kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego, co nastąpiło z końcem marca tego roku; nowym inwestorem Grupy została wówczas Enea.

W poniedziałek rzecznik PGG Tomasz Głogowski potwierdził, że wniosek Enei do UOKiK wiąże się z procesem przekształcania Polskiej Grupy Górniczej w spółkę akcyjną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.