Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 144.31 USD (-0.27%)

Srebro

85.06 USD (-0.37%)

Ropa naftowa

98.93 USD (+2.12%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.12%)

Miedź

5.89 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 144.31 USD (-0.27%)

Srebro

85.06 USD (-0.37%)

Ropa naftowa

98.93 USD (+2.12%)

Gaz ziemny

3.25 USD (+0.12%)

Miedź

5.89 USD (0.00%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Uniper wycofa jeden z bloków węglowych swojej elektrowni w Anglii o 2 lata wcześniej niż planował. Elektrownia dostarcza 4 proc. brytyjskiej energii elektrycznej

fot: Krystian Krawczyk

Jednym z celów modyfikacji jest przystosowanie sieci do przesyłania energii z farm wiatrowych na morzu

fot: Krystian Krawczyk

Uniper ogłosił, że wyłączy z eksploatacji jeden z czterech bloków w elektrowni Ratcliffe-on-Soar o mocy 2 GW w 2022 r., czyli o 2 lata przed terminem wycofania się Zjednoczonego Królestwa z wykorzystywania węgla w energetyce.

Brytyjski rząd w czerwcu 2021 r. ogłosił, że po 1. października 2024 r. wytwarzanie energii z węgla na terenie kraju nie będzie już dozwolone.

Uniper poinformował, że elektrownia Ratcliffe-on-Soar zostanie całkowicie wycofana z eksploatacji najpóźniej do końca września 2024 r. Zamknięcie nastąpi po tym, jak elektrownia opalana węglem kamiennym wypełni zobowiązania wynikające z brytyjskich porozumień dotyczących rynku mocy.
Elektrownia Ratcliffe-on-Soar, która znajduje się w Nottinghamshire w środkowej Anglii (Midlands), działa od 1968 r.

„Mamy ambitny cel, aby do 2035 r. całe portfolio elektrowni Uniper w Europie było neutralne pod względem emisji CO2. Aby to osiągnąć, musimy wykorzystać każdą nadarzającą się okazję” – powiedział Klaus Dieter Maubach, dyrektor generalny Unipera.

Każdy z czterech bloków węglowych elektrowni Ratcliffe-on-Soar ma moc 500 MW. Przy pełnej wydajności elektrownia pokrywa zapotrzebowanie na energię elektryczną dla ok. 2 mln gospodarstw domowych.

Według Uniper, Ratcliffe jest jedyną elektrownią węglową w Wielkiej Brytanii, która wykorzystuje technologię selektywnej redukcji katalitycznej obniżająca emisje tlenków azotu o 70-95 proc.
Ponadto elektrownia posiada instalację odsiarczania spalin (IOS), która wychwytuje dwutlenek siarki (SO2) ze spalin przed ich wypuszczeniem do atmosfery.

Mówi się, że w ciągu ostatnich 50-ciu lat elektrownia Ratcliffe-on-Soar niezawodnie dostarczała ok. 4 proc. całej energii elektrycznej dla Wielkiej Brytanii.

- Przed zamknięciem elektrowni rozważamy również możliwości przekształcenia zakładu, aby zapewnić nam najlepszą okazję do zatrzymania i przekwalifikowania siły roboczej – powiedział David Bryson, dyrektor ds. operacyjnych Unipera – Naszym ambitnym celem jest rozpoczęcie budowy zakładu odzysku energii na części terenu elektrowni pod koniec przyszłego roku i doprowadzenie tego zakładu do pełnej operacyjności do 2025 r. – dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.