Unijne dofinansowanie wspomoże m.in. fotowoltaikę, pompy ciepła i kotły na biomasę

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Szczegóły przedsięwzięcia przedstawił w piątek w Rybniku Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, który zainicjował projekt i pozyskał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Kosztem niespełna 21 mln zł prawie 1,5 tys. gospodarstw domowych i innych obiektów na ziemi rybnickiej i wodzisławskiej zostanie wyposażonych w instalacje energetyczne zasilane z odnawialnych źródeł. Unijne dofinansowanie wspomoże m.in. fotowoltaikę, pompy ciepła i kotły na biomasę.

Szczegóły przedsięwzięcia przedstawił w piątek w Rybniku Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, który zainicjował projekt i pozyskał unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego.

O udział w projekcie "Łączymy z energią" ubiegało się ponad 1,2 tys. gospodarstw domowych z Godowa, Jastrzębia-Zdroju, Krzyżanowic, Marklowic, Pszowa, Raciborza, Rybnika, Rydułtów, Wodzisławia Śląskiego oraz Żor. Wykonanych zostanie łącznie 1468 instalacji OZE, w tym 1097 instalacji fotowoltaicznych, 130 pomp ciepła i 241 kotłów na pellet z biomasy. Większość instalacji będzie wytwarzać zarówno prąd, jak i ciepło do ogrzania domów oraz wody użytkowej.

Jednym z beneficjentów projektu jest 130-tysięczny Rybnik, który należy do miast najbardziej dotkniętych przez problem smogu. W tym mieście, na które przypada blisko 4,5 mln zł unijnego dofinansowania, projekt obejmie 240 właścicieli domów jednorodzinnych, którzy w kwietniu ub. roku złożyli stosowne wnioski o dotacje na montaż instalacji OZE.

- Dofinansowania w wysokości do 100 proc. kosztów kwalifikowanych będą przeznaczone na montaż w domach jednorodzinnych kotłów na biomasę, instalacji fotowoltaicznych oraz pomp ciepła - poinformował w piątek prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Projekt realizowany w gminach zachodniej części woj. śląskiego jest jednym z kilku podobnych w regionie - z innego, wartego w sumie ok. 71 mln zł, skorzystają m.in. Sosnowiec, Zawiercie i pobliskie gminy Irządze, Łazy, Poręba i Szczekociny. W sumie na tym terenie powstanie 2034 instalacji fotowoltaicznych: 1068 kolektorów słonecznych, 250 pomp ciepła do grzania wody, 442 pompy ciepła do grzania wody oraz centralnego ogrzewania, a także 162 kotły na biomasę. W samym Sosnowcu, za 12,2 mln zł, do końca 2020 r. zamontowanych zostanie ponad 550 odnawialnych źródeł ciepła i instalacji niskoemisyjnych.

Przedsięwzięcia w gminach są możliwe dzięki rozstrzygnięciu w ostatnich dniach przez zarząd woj. śląskiego konkursu na unijne dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie odnawialnych źródeł energii. Pierwotnie konkurs miał być rozstrzygnięty ponad pół roku temu. Powodem zwłoki były zabiegi o zwiększenie puli środków na ten cel, która okazała się 11-krotnie mniejsza od potrzeb. Ostatecznie zarządowi województwa udało się podwoić kwotę na wsparcie OZE, z ponad 75 mln zł do blisko 160 mln zł; złożone w konkursie wnioski opiewały łącznie na ok. 840 mln zł.

Środki trafią do 27 gmin. W konkursie mogły uczestniczyć jednostki samorządu terytorialnego (JST), ich związki i stowarzyszenia oraz związane z samorządami podmioty, a także placówki ochrony zdrowia, szkoły wyższe, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz towarzystwa budownictwa społecznego. Dofinansowanie dotyczy budowy i przebudowy infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii ze źródeł odnawialnych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.