Umowy: z uczelniami razem dla energetyki jądrowej

fot: ARC

W innych krajach również skłaniano do akceptacji energetyki jądrowej

fot: ARC

Trzy uczelnie techniczne - Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza - zaangażują się w promuję wiedzy o energetyce jądrowej. W środę (24 września) zawarły stosowną umowę z PGE EJ 1, spółką budującą pierwszą polską elektrownię atomową.

Zgodnie z podpisaną umową Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza zaangażują się w roku akademickim 2014/15 m.in. w organizację spotkań informacyjnych, warsztatów specjalistycznych i debat oksfordzkich dla studentów różnych uczelni. Uczelnie przygotują także cykl wykładów dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych oraz wystawy i materiałów edukacyjnych o energetyce jądrowej. Ponadto do zadań uczelni należeć będzie przygotowanie publikacji popularno-naukowych oraz raportów prezentujących doświadczenia innych krajów w kontekście rozwoju energetyki jądrowej. Działania te podejmowane będą w oparciu o informacje zdobyte podczas wyjazdów studyjnych, szkoleń czy współpracy z zagranicznymi instytucjami naukowymi.

- Założeniem zainaugurowanego przed rokiem projektu jest zachęcenie przyszłych pokoleń inżynierów oraz specjalistów innych dziedzin do pogłębiania wiedzy na tematy związane z energetyką jądrową. Edukacja jest dla nas jednym z priorytetów w kontekście budowy elektrowni jądrowej. Dlatego cieszymy się, że dzięki podjętej współpracy z uczelniami zwiększy się zaangażowanie samych studentów, którzy wezmą aktywny udział w organizacji szkoleń, czy przygotowywaniu materiałów edukacyjnych - podkreśla Jacek Cichosz, prezes PGE EJ 1.

Poza realizacją wspólnych przedsięwzięć PGE EJ 1 z uczelniami wyższymi program "Atom dla nauki" zakłada kontynuację inicjatyw rozpoczętych przez firmę w ubiegłym roku: konkursów dla studentów, doktorantów i kadry naukowej oraz cyklu wykładów poświęconych energetyce jądrowej. Moduł konkursowy obejmuje m.in. wybór najlepszych prac dyplomowych z zakresu atomistyki, ocenę publikacji naukowych, czy w końcu konkurs na opracowanie zadania dotyczącego zarówno polityki energetycznej, ekonomii, ale również medycyny czy turystyki. Natomiast moduł wykładów dotyczy cyklu spotkań z wybitnymi ekspertami organizowanych na uczelniach w różnych częściach kraju, w tym na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.

Uczelnie podkreślają, że wraz z postępami w realizacji Polskiego Programu Energetyki Jądrowej widoczne jest coraz większe zainteresowanie studentów wyborem specjalizacji energetyka jądrowa.

PGE EJ 1 planuje w najbliższym czasie podpisanie podobnych umów z kolejnymi uczelniami technicznymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.