Umiarkowane wzrosty na Wall Street

Amerykańskie giełdy rozpoczęły tydzień od niedużych wzrostów. W centrum uwagi znalazły się mieszane dane makro z gospodarki USA. Inwestorzy przyglądają się również rynkowi ropy naftowej po tym jak ceny ropy WTI spadły w trakcie sesji do najniższych poziomów od ponad sześciu lat.

Na zamknięciu w poniedziełek (17sierpnia) Dow Jones Industrial wzrósł o 0,30 proc. i wyniósł 17.545,18 pkt.

S&P 500 zyskał 0,52 proc. i wyniósł 2.102,44 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,86 proc. i wyniósł 5.091,70 pkt.

Dużo słabszy od oczekiwań okazał się odczyt indeksu aktywności wytwórczej w stanie Nowy Jork. Indeks spadł w sierpniu do minus 14,92 pkt. z plus 3,86 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie plus 4,5 pkt. Sierpniowy odczyt jest najsłabszym wskazaniem tego indeksu od 2009 roku.

Lepszy wydźwięk miały natomiast dane z rynku nieruchomości w USA. Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wzrósł w sierpniu do najwyższego poziomu od prawie dziesięciu lat i wyniósł zgodnie z oczekiwaniami 61 pkt. Miesiąc wcześniej wskaźnik był na poziomie 60 pkt.

W centrum uwagi rynków znalazły się notowania ropy naftowej. Cena ropy WTI spadła w trakcie sesji do ok. 42 dolarów za baryłkę, co jest jej najniższym poziomem od ponad sześciu lat.

Do wyprzedaży surowca przyczyniły się na początku tygodnia słabe dane makro z Japonii, które wskazały wyraźny spadek PKB w tym kraju w drugim kwartale. Japonia jest trzecim największym konsumentem ropy naftowej na świecie.

Produkt Krajowy Brutto Japonii spadł w drugim kwartale o 1,6 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. W pierwszym kwartale japoński PKB wzrósł o 4,5 proc.

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia amerykańskiego rynku będzie raport z lipcowego posiedzenia FED, który rynek pozna w środę. Może on dostarczyć informacji na temat terminu podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie wsparcie dla branż energochłonnych

Polski przemysł ma mocne fundamenty, ale świat się zmienia, dlatego uruchamiamy wsparcie dla branż energochłonnych: dopłaty do cen energii i inwestycje w transformację energetyczną - poinformował w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Domański: Zmiana klasyfikacji Polski na rynek rozwinięty

Zmiana klasyfikacji Polski przez S&P DJI z rynku rozwijającego się na rynek rozwinięty to potwierdzenie rosnącej pozycji naszego kraju - ocenił w piątek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Płace i zatrudnienie w lipcu 2026. GUS prezentuje nowe dane

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w lipcu 2026 r. 9509,02 zł, co oznacza wzrost o 6,8% rok do roku i o 1,1% w porównaniu z czerwcem. Jednocześnie przeciętne zatrudnienie w tym sektorze wyniosło około 6,4 mln etatów (6,379 mln), rosnąc o 0,1% miesiąc do miesiąca, ale spadając o 0,8% w ujęciu rocznym – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Emisje gazów cieplarnianych w UE znów w górę. Napędza je sektor energetyczny

W pierwszym kwartale 2026 roku sezonowo skorygowane emisje gazów cieplarnianych w gospodarce Unii Europejskiej wzrosły o 0,3 proc. kwartał do kwartału, osiągając poziom 837 mln ton ekwiwalentu CO₂ – poinformował Eurostat. Wzrost ten nastąpił przy stabilnym PKB UE, podczas gdy w ujęciu rok do roku emisje spadły o 1,2 proc., a gospodarka rozrosła się o 0,8 proc.