Ukraina: rośnie napięcie w państwowych kopalniach

1419628509 protest gornaki lisichansk npgu

fot: npgu.net

W Lisiczańsku górnicy państwowej kopalni wyszli na ulice w jednym z kilku protestów, które narastają w ukraińskiej branży węglowej.

fot: npgu.net

Wraz ze zbliżaniem się Nowego Roku i świąt (Boże Narodzenie chrześcijanie wschodnich obrządków obchodzą 7 stycznia) nasila się na Ukrainie napięcie społeczne wśród załóg w przemyśle węglowym - podaje Niezależny Związek Zawodowy Górników Ukrainy w portalu npgu.net.

Zadłużenie w zaległych wynagrodzeniach dla górników kopalń państwowych wynosiło za październik 120 mln hrywien (27 mln zł - przyp. red.), za listopad - 468 mln hrywien (105,7 mln zł) a za grudzień rządowi przybędzie jeszcze ok. 500 mln hrywien (113 mln zł). Oprócz tego Ministerstwo Finansów Ukrainy i Skarb Państwa nie przekazują górnictwu pieniędzy przewidzianych w budżecie na wypłaty dla pracowników kopalń, które wydzielono do grupy zakładów restrukturyzowanych (w trybie ich wygaszania i likwidacji). Brakuje również 27 mln hryvien (ponad 6 mln zł) na wynagrodzenia dla Państwowej Służby Ratownictwa Górniczego (która na Ukrainie należy do struktur paramilitarnych).

Trwają protesty i strajki. W Dobropolu (w kontrolowanej przez państwo części Obwodu Donieckiego) górnicty strajkują pod siedzibą władz zjednoczenia węglowego i planują marsze oraz pikietowanie władz miejskich.

W kopalni Krasnolimańskaja (w mieście Rodinskoje koło Doniecka) z powodu wstrzymania wypłaty wynagrodzeń za pracę górnicy drugiej zmiany podjęli protest. Warto dodać, że tę właśnie kopalnię jeszcze kilka miesięcy wcześniej uznawano za jedną z najwydajniejszych w Europie - podkreśla portal npgu.net. Dobowe wydobycie wynosiło 8 tys. t węgla a obecnie wskaźnik ten nie przewyższa 4,5 tys. t na dobę.

Górnicy państwowowych przedsiębiorstw górniczych Pierwomajskugol i Lisiczańskugol również z powodu niewypłacownych wynagrodzeń i problemów z odbiorem węgla protestują w Lisiczańsku.

Buntownicze nastroje dominują też w Nowowołyńsku, gdzie zgodnie z decyzją byłego już ministra energetyki i przemysłu węglowego Jurija Prodana planuje się zamknięcie kopalni nr 1 Nowowołyńskaja.

Są też - jak podaje npgu.net - przyjemniejsze wiadomości: 200 osób wypisało się ze starego związku zawodowego i podpisało oświadczenie o utworzeniu organizacji w strukturach NZZG Ukrainy.

Nasilenie się nastrojów protestacyjnych w górnictwie skomentował przedstawiciel Niezależnego Związku Związku Zawodowego Ukrainy Michał Wołyniec:

- Szkode, że w takiej sytuacji władze w budżecie na 2015 r. nie przewidują ani kopiejki na wsparcie dla branży węglowej, na inwestycje w kopalniach, na odnawianie maszyn, urządzeń i instalacji technicznych, na ochronę pracy. Chociaż na całym świecie przemysłowi węglowemu okazuje się pomoc w postaci bezpośrednich i ukrytych dotacji (przez obniżanie opłat, podatków, kosztów energii elektrycznej i inne mechanizmy wsparcia) - powiedział Wołyniec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.