Ukraina: przemysłowi ciężkiemu Donbasu grozi zatrzymanie

1406993311 azovstal scm

fot: SCM Metinvest Holidng

Azovstal, kombinat metalurgiczny w Mariupolu nad Morzem Azowskim, którego budowę rozpoczęto w ZSRR w 1930 r., jest jednym z największych europejskich producentów koksu i stali.

fot: SCM Metinvest Holidng

W następstwie uszkodzenia linii kolejowych  i infrastruktury na wschodzie Ukrainy występiło realne ryzyko zatrzymania pracy w dużych przedsiębiorstwach regionu - poinformował w piątek (1 sierpnia) najważniejszy dziennik kraju Ukraińska Prawda.

Wiadomość o groźbie całkowitego wstrzymania produkcji przekazał Mikoła Topczew, naczelnik wydziału analityki i prac eksploatacyjnych głównej dyrekcji przewozów państwowych kolei Ukrainy (Ukraliznica) na konferencji prasowej w Kijowie.

Powiedział, że zagrożenie to może dotyczyć takich przedsiębiorstw, jak kombinat metalurgiczny Azowstal, huta Enakijewskyj Matalurgijnyj Zawod, kombinat metalurgiczny Alczewskyj, Donieckie Zakłady Metalurgiczne, walcownia w Doniecku, zakłady koksochemiczne Awdyjewskyj, koncern Styrol, Północnodonieckie Zjednoczenie Azot.

- Firmy te są odcięte od dostaw surowców z innych regionów Ukrainy - powiedział Topczew.

Wcześniej infromowano już, że jeśli sytuacja w Donbasie nie ustabilizuje się szybko, ukrainskim kolejom zabraknie 3 mld hrywien przychodów (ok. 783 mln zł). Każdego miesiąca z powodu działań wojennych na wschodzie budżet Ukrainy nie otrzymuje około 250 mln hrywien (ponad 65 mln zł).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.