Uelastyczniono limit sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych

fot: Krystian Krawczyk

Zgodnie z zapisami ustawy, 1,5 t węgla na gospodarstwo domowe po preferencyjnej cenie do 2 tys. zł za pośrednictwem samorządu można zamówić do 31 grudnia 2022 r. i kolejne 1,5 tony od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r.

fot: Krystian Krawczyk

Od piątku uelastyczniony został 3-tonowy limit sprzedaży węgla gospodarstwom domowym, podzielony dotąd na dwie równe 1,5-tonowe transze w tym i przyszłym roku. Teraz klienci, którzy w tym roku nie kupili węgla lub kupili go mniej, będą mogli wykorzystać cały limit w roku przyszłym - przypomina PGG.

Polska Grupa Górnicza (PGG) jest największym krajowym dostawcą węgla. Do końca roku spółka ma dostarczyć samorządom ok. 550-600 tys. ton paliwa na potrzeby gospodarstw domowych. Umowy z firmą podpisało około pół tysiąca gmin, głównie z południowej i środkowej Polski.

Wiceprezes PGG ds. sprzedaży Adam Gorszanów przypomniał w piątkowym komunikacie spółki, że 2 grudnia wchodzi w życie korekta przepisów, mająca na celu usprawnienie procesu sprzedaży węgla dla mieszkańców.

Dotąd, z uwagi na ryzyko deficytu paliwa, limit 3 ton dla gospodarstwa domowego w sezonie grzewczym podzielony był na dwie części po 1,5 tony. Pierwszą partię można było nabyć do końca roku, a kolejną od stycznia 2023 r.. Obecnie wiadomo już, że węgla tej zimy w Polsce nie zabraknie, dlatego też każde gospodarstwo domowe, które nie wykorzysta do końca grudnia połowy swego limitu na ten sezon, będzie mogło od stycznia przyszłego roku kupić węgiel w ilości całego limitu do 3 ton - poinformowała PGG.

Przed kilkoma dniami wiceprezes Gorszanów zapewnił, że PGG dostarczy samorządom zamówiony węgiel przed świętami Bożego Narodzenia. Dystrybucja paliwa z PGG w gminach opiera się przede wszystkim na składach, będących tzw. kwalifikowanymi dostawcami węgla z tej spółki - takich punktów jest w całym kraju ponad 120.

W niektórych gminach węgiel trafia do mieszkańców za pośrednictwem wyznaczonych przez samorząd podmiotów. Np. w Żywcu zajmuje się tym Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Ekoterm, który dotąd zaopatrzył w węgiel z PGG 620 gospodarstw domowych, w cenie 1850 zł za tonę. Dostępne są gatunki ekogroszek, orzech i kostka.

Do obsługi zamówień gmin w całym kraju wyznaczono sześć podmiotów - spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, wskazanych przez ministra aktywów państwowych. Oprócz PGG są to: PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie oraz Lubelski Węgiel Bogdanka.

Eksperci PGG wskazują, iż bezpośrednim efektem wdrożenia rządowego programu sprzedaży węgla z udziałem samorządów jest zauważalna obniżka cen węgla w składach komercyjnych, które również są zobligowane do publikowania cen sprzedaży w portalu cieplo.gov.pl. W stosunku do października, średnia cena tony węgla w sprzedaży detalicznej jest w listopadzie o 13 proc. niższa i wynosi 2617 zł brutto - wynika z danych PGG.

Obecnie, w czasie sprzedaży paliwa samorządom, węgiel opałowy luzem nie jest dostępny w sklepie internetowym PGG, gdzie do odwołania można kupić tylko węgiel paczkowany oraz miał węglowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.