UE dofinansuje inwestycję dotyczącą poprawy bezpieczeństwa energetycznego

fot: gaz-system.pl

Tanio już było

fot: gaz-system.pl

Unia Europejska dofinansuje inwestycję Gaz-Systemu służącą poprawie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Chodzi o system gazociągów na Dolnym Śląsku i połączenie gazowe na granicy polsko-niemieckiej. Unia przeznaczy na to 14,4 mln euro.

Rzeczniczka Gaz-Systemu Małgorzata Polkowska poinformowała w poniedziałek, że to kolejne wsparcie UE dla projektów inwestycyjnych spółki. Dofinansowanie pochodzić będzie z programu European Energy Programme for Recovery, którego celem jest wspieranie rozwoju gospodarczego w UE i podniesienie bezpieczeństwa dostaw energii.

Według Polkowskiej rozbudowa systemu gazociągów na Dolnym Śląsku wraz z rozbudową węzła pomiarowego w Lasowie, łączącego niemiecki i polski system gazowniczy, przyczyni się do zwiększenia odbioru gazu ziemnego z kierunku niemieckiego do ok. 1,5 mld m3/rocznie. Obecnie zdolność przesyłowa tego połączenia wynosi ok. 0,9 mld m3/rocznie.

- Rozbudowa węzła w Lasowie i systemu gazociągów na Dolnym Śląsku zostały uznane przez rząd RP za inwestycje strategiczne w zakresie poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju - powiedziała rzeczniczka.

Poinformowała, że do najważniejszych inwestycji objętych decyzją o dofinansowaniu UE należą: rozbudowa punktu rozliczeniowo-pomiarowego Lasów, budowa gazociągu Taczalin-Radakowice-Gałów oraz modernizacja gazociągu Dziwiszów-Taczalin. Budowa gazociągu Jeleniów-Dziwiszów nie jest dofinansowywana z funduszy EEPR, ale z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Polkowska przypomniała, że w sierpniu spółka otrzymała dofinansowanie w wysokości 50 mln euro na projekt Baltic Interconnection Skandled/Baltic Pipe, który umożliwi wzmocnienie systemu przesyłowego w okolicy budowy gazociągu Baltic Pipe i pozwoli na połączenie tego gazociągu z terminalem LNG w Świnoujściu. Komisja Europejska przyznała 10,5 mln euro na połączenie systemu gazowniczego Polski i Czech.

Poza inwestycjami dofinansowanymi z EEPR, Gaz-System realizuje także projekty dofinansowane z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach którego może pozyskać docelowo do 1,2 mld zł. Z tych funduszy współfinansowana będzie budowa ok. 1000 km nowych gazociągów przesyłowych, w tym gazociągi: Szczecin-Lwówek, Szczecin-Gdańsk, Włocławek-Gdynia, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów, Jeleniów-Dziwiszów, Polkowice-Żary.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest strategiczną spółką polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego na terenie Polski. Jest też właścicielem spółki Polskie LNG SA, która została powołana do budowy i eksploatacji terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.