UE chce zredukować emisje CO2 o 20-30 proc. do 2020 roku

UE chce zredukować emisje CO2 o 20-30 proc. do 2020 roku - zadeklarował podczas trzeciego dnia poznańskiego szczytu klimatycznego sekretarz Ramowej Konwencji ONZ na rzecz Zmian Klimatu Yvo de Boer.
Podsumowując pierwsze dni odbywającego się od poniedziałku szczytu COP 14, Boer powiedział, że \"ponad 11 tys. uczestników wyszło z bloków startowych, maraton już się odbywa\".

- Mamy wiele kwestii do przedyskutowania i możliwość poczynienia prawdziwych postępów, jeśli strony skupią się na tym co je łączy, a nie na tym co je dzieli - powiedział de Boer.

Sekretarz konwencji ONZ poinformował, że \"UE chce zredukować emisje o 20 bądź też 30 proc. do roku 2020, Norwegia o 30 proc. w porównaniu z rokiem 1990 i Szwecja o 35 proc.\". Dodał, że deklarację ograniczenia emisji gazów złożyły także Stany Zjednoczone. Chcą one zredukować emisje o 40 proc. i powrócić do poziomu z 1990 r.

Z przedstawionego w środę, podczas konferencji klimatycznej, raportu Międzynarodowego Stowarzyszenia Handlu Emisjami (IETA) wynika, że Rynek Handlu Uprawnieniami do Emisji CO2 wzrósł w pierwszej połowie 2008 roku o 41 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2007 r.

Handel emisjami, to jeden z instrumentów polityki ekologicznej, który służy ograniczaniu emisji zanieczyszczeń. Wdrożenie handlu emisjami stanowi realizację postanowień protokołu z Kioto. Handel uprawnieniami do emisji CO2 obejmuje Unię Europejską, został formalnie zapoczątkowany 1 stycznia 2005 r.

Bonizella Biagini z Global Environment Facility (GEF) poinformowała, że Fundusz przeznaczy 58 mld USD na 20 projektów adaptujących najuboższe kraje do zmian klimatycznych. GEF to fundusz przeznaczony dla najmniej rozwiniętych krajów, finansujący ich adaptacje do zmian klimatycznych zarządzany przez agendy ONZ.

Brice Lalonde, przedstawiciel francuskiej delegacji na poznański szczyt klimatyczny, zapewnił, że UE zależy na utworzeniu funduszu adaptacyjnego dla krajów rozwijających się. Dodał, że kraje członkowskie UE przekazują 46 mld euro na współpracę na rzecz rozwoju, głównie w ramach Finansowego Mechanizmu Rozwoju, którym zarządza GEF.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej Artur Runge Metzger poinformował, że w latach 2002-2008 KE sfinansowała ponad 500 projektów w różnych krajach rozwijających się o wartości 1,4 mld euro.

W opinii przedstawicieli organizacji zajmujących się pomocą ofiarom klęsk żywiołowych takich jak: Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, rozmowom o zmianach klimatu należy nadać bardziej humanitarny wydźwięk. Zamiast mówić o redukcji CO2, należy zacząć rozmawiać o ludziach. Według tych organizacji, każdy dolar zainwestowany w pomoc ludziom dotykanym przez zmiany klimatyczne - zanim dojdzie do katastrofy - pozwala zaoszczędzić cztery dolary, które należałoby wydać na pomoc ofiarom tych katastrof.

Poniedziałek 8 grudnia sekretariat Konwencji Klimatycznej ONZ - UNFCCC uznał za dzień muzułmańskiego święta Eid Al-Adha i zaplanowane na ten dzień spotkania zostały przeniesione na wtorek, który miał być wolnym dniem od obrad. Ustalenie święta na poniedziałek nastąpiło na wniosek Grupy 77 i Chin.

Konferencja COP 14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu UNFCCC wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto), potrwa do 12 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.