Uczestnicy konferencji zostawili w Katowicach ponad 120 mln zł

fot: Jarosław Galusek/ARC

Każdy z uczestników konferencji organizowanych w Katowicach zostawił w mieście średnio 234,2 zł. Ogółem dało to ponad 121 mln zł

fot: Jarosław Galusek/ARC

Ponad pół miliona osób przyjechało w ub. roku do Katowic, by uczestniczyć w rozmaitych konferencjach i wydarzeniach biznesowych. Każdy z nich zostawił w mieście średnio 234,2 zł; w sumie to ponad 121 mln zł - wynika z raportu o turystyce biznesowej w mieście.

Raport powstał w oparciu o badania rynkowe uczestników organizowanych w Katowicach spotkań konferencyjnych, prowadzone przez dr. Krzysztofa Cieślikowskiego z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Samorządowcy oceniają, że wyniki raportu potwierdzają, iż Katowice są coraz lepiej przygotowane do organizowania i obsługi wielkich spotkań konferencyjnych i wydarzeń biznesowych.

W ubiegłym roku rozmaite konferencje organizowano w 24 punktach miasta - ośmiu hotelach, dwóch biurowcach z salami konferencyjnymi oraz 14 instytucjach publicznych, takich jak uczelnie, urzędy i obiekty kultury. W Katowicach powstaje obecnie Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które w przyszłości ma być wiodącym miejscem organizowania takich wydarzeń.

W sumie w całym 2012 r. w 24 obiektach zorganizowano łącznie 6 tys. 117 konferencji i wydarzeń, z których ponad 1,1 tys. (18 proc.) trwało dwa dni i dłużej. Średnio każde wydarzenie trwało półtora dnia, a liczba jego uczestników wynosiła ok. 85. W sumie w ciągu całego roku daje to ok. 520 tys. ludzi uczestniczących w katowickich spotkaniach.

Najczęściej uczestnicy konferencji przyjeżdżają do Katowic samochodami. Chwalą dobre połączenia drogowe stolicy Górnego Śląska z innymi miastami, jednak brakuje im miejsc parkingowych w centrum miasta i skarżą się na słabe oznakowanie ulic i zjazdów z dróg krajowych. Delegaci zauważają przemiany miasta i nowoczesną architekturę budynków.

Wyliczono, że średnie wydatki uczestnika spotkania konferencyjnego w Katowicach wyniosły w 2012 r. 234,2 zł, przy czym delegaci korzystający z noclegu wydali średnio 445,8 zł (w tym średnio 263,2 zł na nocleg), a pozostali 133,3 zł. Najwięcej wydaje się na noclegi; w dalszej kolejności na posiłki, zakupy w galeriach handlowych oraz transport lokalny, np. taksówki.

Mniej więcej trzecia część osób przyjeżdżających do miasta na konferencje przy okazji robi w Katowicach zakupy; częściej robią je ci, którzy nocują w mieście. Średnia wartość zakupów to ok. 104 zł.

Z raportu wynika, że w Katowicach potrzebne są dalsze inwestycje w poprawę infrastruktury komunikacyjnej, uwzględniające potrzeby przyjeżdżających na spotkania konferencyjne. Chodzi szczególnie o parkingi, powiększenie oferty gastronomicznej, kulturalnej i rozrywkowej.

"Wydaje się, że szersza informacja o innych wydarzeniach biznesowych, jak i kulturalnych w mieście mogłaby skłonić uczestników spotkań konferencyjnych do jeszcze większej aktywności w skorzystaniu z usług poza obiektem konferencyjnym" - wskazują autorzy raportu.

W świetle badań Katowice postrzegane są jako atrakcyjne miejsce na rynku turystyki konferencyjnej i wydarzeń biznesowych. Przekraczają bowiem oczekiwania delegatów w najważniejszych dla nich aspektach miasta konferencyjnego (jak dostępność komunikacyjna, baza konferencyjna i gastronomiczna), natomiast słabszym punktem, odbiegającym nieznacznie od oczekiwań delegatów, jest np. możliwość zwiedzania miasta i okolicy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej

Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.

Leszek Miętek powołany do rady nadzorczej spółki pracującej dla kopalń

Leszek Miętek został powołany do rady nadzorczej PKP Cargo, jako przedstawiciel pracowników - poinformowała spółka w piątek w komunikacie giełdowym. Miętek jest prezydentem Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Walcownia Blach Batory inwestuje 70 mln złotych

Nakładem 70 mln złotych Walcownia Blach Batory planuje wejść w segment produkcji blach o podwyższonej twardości. Będą produkowane w nowej technologii pomijającej obróbkę cieplną, co znacznie zmniejszy energochłonność procesu, a w konsekwencji zwiększy marże zakładu.  Inwestycja potrwa do końca 2027 r. 

Na Wall Street przewaga spadków, Dow tuż przy poziomie 52 tys. pkt

Wtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków głównych indeksów, a inwestorzy przenosili się z sektora producentów układów scalonych do spółek cyklicznych w efekcie spadku cen ropy naftowej. Dow Jones w ciągu sesji po raz pierwszy w historii przekroczył na krótko poziom 52.000 punktów.