Uczelnie: prawdziwy grafen tylko z Łodzi

fot: ARC

Grafen to forma węgla alotropolowego...

fot: ARC

Wysoko wytrzymały grafen opracowany przez naukowców z Politechniki Łódzkiej może niebawem znaleźć się w konstrukcjach wyczynowych rowerów, czujnikach gazu czy w rozwiązaniach do odsalania wody morskiej. Łódzka metoda wytwarzania grafenu uzyskała amerykański patent, jest także prawnie chroniona w UE.

- Potwierdziliśmy, że nasz grafen jest grafenem prawdziwym, o właściwościach bliskich teoretycznym, które predysponują ten materiał do przeróżnych zastosowań funkcjonalnych. To jest ważne osiągniecie, bowiem na świecie istnieje wiele produktów, które nazywane są grafenem, natomiast jedynie go przypominają - powiedział PAP prof. Piotr Kula, szef zespołu naukowców, który opracował tę metodę.

Grafen to materiał zbudowany z pojedynczej warstwy atomów węgla ułożonych w sieć heksagonalną. Jest ponad 100-krotnie mocniejszy od stali, ma wyjątkowe właściwości elektryczne i nie przepuszcza gazów.

Łódzcy naukowcy opracowali technologię wytwarzania grafenu przy użyciu ciekłej matrycy metalicznej i mieszaniny gazów nawęglających według oryginalnej, opatentowanej metody. Swój materiał nazwali HSMG (High Strength Metallurgical Graphene) - Grafen Metalurgiczny o Wysokiej Wytrzymałości; powołano spółkę spin off - AGP (Advanced Graphene Products) - która komercjalizuje tę technologię.

- Aktualnie jesteśmy w trakcie podejmowania dużego projektu w zakresie zastosowania grafenu w materiałach kompozytowych do filtrów wody. Ten projekt jest już w fazie ostatecznych negocjacji z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i z naszym partnerem przemysłowym - podkreślił prof. Kula.

Jak zaznaczył, chodzi m.in. o zastosowanie grafenu do odsalania wody morskiej.

- Wykonaliśmy pierwsze eksperymenty, a wyniki są na tyle zachęcające, że projekt ruszył - dodał.

Grafen HSMG w tym przypadku pełnić ma dwie funkcje - jest materiałem jednowarstwowym, bardzo aktywnym, więc podobnie jak węgiel aktywny będzie miał zdolności sorbujące.

- Poza tym potrafimy budować struktury przestrzenne o określonych szczelinach pomiędzy kolejnymi warstwami grafenu, to jest kluczowe rozwiązanie, a zatem to są takie labiryntowe filtry, gdzie możemy budować struktury, które będą w stanie zachowywać określone te najdrobniejsze frakcje w fazie filtrowania wody - wyjaśnił naukowiec.

Według niego grafen może być również bardzo rozwiniętą elektrodą do dejonizacji wody metodami elektrochemicznymi.

- Myślę, że za trzy lata, a może wcześniej, będą filtry z materiałami na bazie grafenu - zaznaczył prof. Kula.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.