Uchwały zarządu Kompanii Węglowej na wagę przyszłości

fot: Jarosław Galusek/ARC

W odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy wiceprezes Uszko (w środku) zadeklarował, że niewykluczony jest powrót do projektu sprzedaży kopalni Piekary

fot: Jarosław Galusek/ARC

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 23 stycznia zarząd Kompanii Węglowej podjął dwie uchwały. Pierwsza zatwierdziła plan techniczno-ekonomiczny spółki na rok 2014, druga przyjęła program restrukturyzacji do roku 2020. W dzień późnej dokumenty zostały przekazane członkom rady nadzorczej.

W projekcie PTE na 2014 r. założona jest strata na działalności operacyjnej, ale zarząd zamierza uzyskać dodatni wynik finansowy. W rok później zakładana jest dodatnia akumulacja na sprzedaży węgla. W 2014 r. wydobycie zostanie dostosowane do możliwości sprzedaży i wyniesie ok. 33 mln t (w 2013 r. wydobycie wyniosło 36 mln t). Poziom zapasów, który na koniec 2013 r. wyniósł 4,2 mln t, ma być sukcesywnie zmniejszany.

Jak wyjaśniał podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Kompanii Węglowej w czwartek, 23 stycznia, wiceprezes spółki Marek Uszko, pomimo braku porozumienia ze związkami zawodowymi program restrukturyzacji został zmodyfikowany wobec swojej pierwotnej wersji.

- Uwzględniliśmy kilka postulatów zgłaszanych przez stronę społeczną, które nie mają znacznego wpływu na wyniki Kompanii - powiedział wiceprezes.

Przykładem zmian w programie jest odstąpienie od planowanej wcześniej likwidacji Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych.

- Po procesie opiniowania podjęliśmy decyzję, że ten zakład będzie funkcjonował i być może, żeby poprawić elastyczność w zakresie przemieszczania pracowników całej Kompanii Węglowej, zwiększy stan zatrudnienia - mówił prezes Uszko.

W ZGRI obowiązują inne niż w kopalniach zapisy w umowach o pracę. Jego pracownicy, z formalnego punktu widzenia, mogą pracować we wszystkich kopalniach KW.

W programie w jednym przypadku wprowadzono modyfikację w projekcie łączenia kopalń. Ziemowit i Bolesław Śmiały, które w pierwotnej wersji miały zostać połączone w jeden zakład, nadal będą funkcjonować niezależnie.

Zdaniem wiceprezesa Uszko program restrukturyzacji KW opiera się na pewnych twardych założeniach, które gwarantują powodzenie jego realizacji. Jednym z takich założeń, od których odejść nie można, jest sprzedaż Jastrzębskiej Spółce Węglowej kopalni Knurów-Szczygłowice.

- Konieczność sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice wynika z potrzeb Kompanii Węglowej. Jeżeli nie będziemy mieli środków z tej transakcji, nie będziemy w stanie utrzymać wydobycia i prowadzić procesu inwestycyjnego - stwierdził Marek Uszko.

Przypomniał, że w związku z emisją obligacji Kompania jest zadłużona na kwotę 1,23 mld zł i zarząd nie podejmie decyzji o zaciągnięciu kolejnych zobowiązań na inwestycje.

Wiceprezes Piotr Rykala zaznaczył, że negocjacje dotyczące sprzedaży kopalni Knurów-Szczygłowice prowadzone są ze spółką giełdową i w związku z tym, w ramach podpisanego listu intencyjnego, objęte są klauzulą poufności.

Poinformował też, że wycena kopalni powinna być gotowa w lutym. Program restrukturyzacji KW zakłada natomiast, że transakcja zostanie zawarta w pierwszym półroczu 2014 r.

W odpowiedzi na pytanie jednego z dziennikarzy wiceprezes Uszko zadeklarował, że niewykluczony jest powrót do projektu sprzedaży kopalni Piekary. Proces połączenia kopalni Piekary z kopalnią Bobrek-Centrum nie wyklucza bowiem takiej możliwości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.