Uchwała antysmogowa: pogrozili karami za spalanie mułów i flotów

fot: Straż Miejska Katowice

Od września na podstawie uchwały antysmogowej strażnicy miejscy mają prawo kontrolować, czy nie używamy zakazanych paliw (mułów, flotów, drobnego miału i mokrego drewna oraz odpadów)

fot: Straż Miejska Katowice

Urząd Marszałkowski apeluje, aby mieszkańcy nie kupowali mułów, flotów, węgla brunatnego oraz innych paliw zakazanych do stosowania uchwałą antysmogową. Przestrogę do mieszkańców regionu zamieszczono w piątek, 12 stycznia, w oficjalnym serwisie samorządu województwa śląskiego.

"Żaden muł czy flotokoncentrat, niezależnie od ich nazw handlowych czy zastosowanych mieszanek, nie jest dopuszczony w województwie śląskim do użytkowania w piecach i kotłach. Zakaz ten obowiązuje od 1 września 2017 roku i wynika z tzw. uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa" - przypomniał Urząd Marszałkowski.

Następnie krytykuje Ministerstwo Energii za to, że "na poziomie krajowym nie wprowadziło zakazu handlu mułami węglowymi". UM stwierdza, że na braku tego zakazu "polega problem związany z realizacją uchwały antysmogowej".

Samorzad wyjaśnia, że w województwie śląskim "występują przypadki nieuczciwych praktyk handlowych wobec nabywców. Polegają one najczęściej na wprowadzaniu w błąd poprzez stosowanie nazw handlowych, takich jak eko-muł, eko-flot oraz groszek z domieszkami mułu czy flotu, groszek czy brykiet z węgla brunatnego".

W informacji przypomniano o karach za nieprzestrzeganie uchwały antysmogowej. "Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń grzywna wynosi od 20 zł do 5000 zł, przy czym w postępowaniu mandatowym można nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł, a jeżeli czyn wyczerpuje znamiona wykroczeń określonych w dwóch lub więcej przepisach ustawy 1000 zł (art. 96 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia)" - poucza Urząd Marszałkowski.

Mieszkańcom, którzy posiadają jeszcze zapasy zakazanych paliw (w które zaopatrzyli się, gdy były jeszcze ogólnodostępne) przypomniano, że powinni przekazać je do wyznaczonych punktów.

Z listy oraz szczegółowych warunków odbioru paliw dla województwa śląskiego wynika, że niedozwolone muły i floty przyjmuje tylko Haldex w Zabrzu Makoszowach, gdzie za oddanie każdej tony do zagospodarowania trzeba zapłacić dodatkowo: 10 gr/t (za czysy muł energetyczny) i 10 zł/t (za inne paliwa lub paliwa zanieczyszczone). Dla osób prywatnych wprowadzono nadto limit - do 5 ton oddawanego materiału. Przedsiębiorcy są z ograniczenia zwolnieni. Transport paliwa do Haldeksu odbywa się na własny koszt.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.