U podnóża Gór Izerskich prywatny inwestor chce uruchomić kopalnię odkrywkową. Gmina jest przeciwna

fot: Tomasz Rzeczycki

Na terenie gminy Stara Kamienica prowadzono już w przeszłości eksploatację odkrywkową na Izerskich Garbach

fot: Tomasz Rzeczycki

Prywatny inwestor chce uruchomić kopalnię odkrywkową u podnóża Gór Izerskich. Gmina jest przeciwna i obejmuje ten teren przepisami o ochronie przyrody. Na początku roku uprawomocniła się decyzja o powołaniu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.

Starania o uruchomienie kamieniołomu surowców skaleniowych trwają już kilkanaście lat. Sporny teren znajduje się na Pogórzu Izerskim, na zachód od wsi Mała Kamienica. Złoże zostało rozpoznane w 1962 r. Znajdują się tam surowce skaleniowe, granitognejsy, leukognejsy i inne minerały. Na początku XXI w. inwestor wykupił dokumentację złoża. Podjął też starania, aby uzyskać koncesję na rozpoznanie złoża w kategorii C-1.

Władze gminy wolą, aby nadal były to tereny rolne, a nie kopalnia odkrywkowa. Dlatego też radni nie dokonali zapisów odnośnie do złoża do Studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Odmiennego zdania był wojewoda dolnośląski, który latem 2018 r. dokonał wpisu zarządzeniem zastępczym. Gmina odwołała się od decyzji wojewody i sprawa trafiła do dalszego rozpoznania.

Mieszkańcy okolicznych wsi, takich jak: Chromiec, Mała Kamienica czy Stara Kamienica obawiają się, że powstanie kamieniołomu, który zająłby ponad 50 ha powierzchni, może doprowadzić do wyschnięcia studni oraz do wzrostu zapylenia.

- Wydobycie miałoby trwać dwadzieścia pięć lat - mówi Katarzyna Andrzejewska, radna gminy Stara Kamienica, która dostała się do rady z listy KWW Nasza Gmina Stara Kamienica.

- Doświadczenie mówi, że potem nie powstanie piękne jezioro, lecz dół, do którego zwożone są śmieci, czyli nietoksyczne odpady z huty z Niemiec, jak to ma miejsce w innej gminie. Poza tym z rozpoznania złoża wiemy, że w tym samym miejscu są rudy uranu. Czy jest sens wydobywać skaleń, żeby robić promieniujące płytki łazienkowe? - pyta radna.

Pod koniec grudnia 2018 r. gmina ustanowiła zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Kamienickie Wzgórza”. Objął on ochroną obszar znajdujące się na terenie wsi: Antoniów, Chromiec, Mała Kamienica, Kopaniec, Kromnów oraz Stara Kamienica. W uzasadnieniu do projektu uchwały wskazano, że na tym terenie znajdują się m.in. górskie i niżowe murawy bliźniczkowe oraz górskie łąki konietlicowe. Rośnie na nich kukułka szerokolistna - storczyk od 2014 r. objęty w Polsce ochroną częściową. Na łąkach tych spotkać można chronione gatunki motyli dziennych, jak np. modraszek nausitos czy czerwończyk nieparek. Ten drugi znajduje się na Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce.

Uchwała została 8 stycznia 2019 r. opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego i zaczęła obowiązywać od 22 stycznia. W treści radni zapisali, że na objętym ochroną terenie zabrania się m.in. wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenu oraz wydobywania do celów gospodarczych skał.

Czy te zapisy oznaczają, że kopalnia nie powstanie - trudno wyrokować. W przeszłości dochodziło do różnych rozstrzygnięć. Nawet do usankcjonowania istnienia dużego kamieniołomu jako enklawy wewnątrz jednego z parków narodowych.

Gmina Stara Kamienica leży w powiecie jeleniogórskim u styku Gór Izerskich i Pogórza Izerskiego. W przeszłości na jej terenie prowadzona była działalność górnicza. Na pograniczu ze Szklarską Porębą funkcjonowała najwyżej w Polsce położona kopalnia odkrywkowa na Izerskich Garbach, obecnie nieczynna.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.