Tymczasowy peron na Magistrali Węglowej w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

Hala peronowa w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

Linia kolejowa nr 131, znana też pod potoczną nazwą Magistrala Węglowa, wchodzi na swym górnośląskim odcinku w kolejną fazę remontu. Od wtorku 13 września wyłączona zostaje z użytku hala peronowa w Bytomiu. Pociągi pasażerskie kursujące w relacji Bytom - Gliwice odjeżdżają teraz z tymczasowego peronu usytuowanego na zachód od hali. Przewóz węgla kamiennego i innych towarów przez Bytom w dalszym ciągu będzie możliwy, gdyż inwestycja prowadzona jest z zachowaniem przejezdności trasy.

- W związku z przebudową linii kolejowej, od 13 września pasażerowie podróżujący z Bytomia do Gliwic będą korzystać z nowego peronu tymczasowego zlokalizowanego przy ul. Zabrzańskiej. Dojście do peronu będzie możliwe do strony placu Wolskiego tunelem zachodnim oraz dalej przez peron kolei wąskotorowej, a dodatkowo wyznaczone zostanie alternatywne dojście do peronu od strony ul. Zabrzańskiej dla osób z niepełnosprawnościami - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

W ramach zaplanowanych robót nie tylko zostanie przebudowany odcinek łączący Chorzów Batory z Bytomiem i Nakłem Śląskim, ale również hala peronowa bytomskiego dworca, gdzie zmodernizowane i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami zostaną trzy perony, zainstalowane będzie nowe nagłośnienie i oznakowanie peronów oraz oświetlenie i mała architektura.

- Dzięki wspólnym ustaleniom władz miasta z PKP PLK, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz organizacji pozarządowych, wróci przeszklenie hali peronowej dworca pochodzącej z 1929 roku. Takie rozwiązanie pozwoli na dodatkowe doświetlenie peronów, a także na odtworzenie historycznego charakteru stacji w Bytomiu - dodaje Tomasz Sanecki.

Stacja Bytom jest jedną z trzech na ziemiach polskich, gdzie zachowała się przedwojenna hala peronowa. Obejmuje ona perony o numerach 2, 3 i 4. Peron pierwszy znajduje się poza halą. Poza Bytomiem takie hale są także na stacjach Legnica i Wrocław Główny.

Po drugiej wojnie światowej przykrycie peronów w formie hali peronowej powstało na stacji końcowej Warszawa Wileńska, a w XXI wieku także na stacjach Gliwice i Katowice. Całkowicie lub częściowo przykryte perony znajdują się także np. na stacjach Kraków Główny, Warszawa Centralna i Poznań Główny.

Linia kolejowa nr 131 Chorzów Batory - Tczew przechodzi trwającą kilka lat i podzieloną na odcinki modernizację. Trasa w swej środkowej i południowej części wykorzystywana jest głównie do przewozu węgla. Inwestycja zakłada także przebudowę infrastruktury służącej ruchowi pasażerskiemu.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.