Stara Kopalnia udostępni na krótko szyb Sobótka

fot: Tomasz Rzeczycki

Chodnik podziemny w Starej Kopalni

fot: Tomasz Rzeczycki

Wejście po ciemku na wieżę widokową, zwiedzanie kopalnianego warsztatu mechanicznego czy też górnicze zagadki dla najmłodszych - tego rodzaju propozycje przygotowało Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu z myślą o tych, którzy zechcą zawitać tam w sobotę, 19 maja br., wieczorem. Część wystaw można zobaczyć za darmo, natomiast na zwiedzanie każdej z przygotowanych tras trzeba kupić bilety po złotówkę. W sumie więc należy się przygotować na kilkuzłotowy wydatek.

Wałbrzyska Noc Muzeów w Starej Kopalni rozpocznie się o godz. 18.00, ale godziny zwiedzania lub wejść na poszczególne trasy są zróżnicowane. I tak od godz. 18.00 do 20.00 za darmo można zwiedzać wystawy „Podziemny świat – górnicza praca na przedwojennych fotografiach” oraz „Przetrwały ukryte w ziemi. Skarb groszy praskich i zabytki archeologiczne”.

Dzieci siedmioletnie i starsze wraz z pełnoletnimi opiekunami mogą o godz. 18.30 lub o 20.30 zwiedzić część łaźni i podziemnego chodnika służącego niegdyś do odstawy skały płonnej na hałdę. O tych bowiem godzinach przewidziana jest Dziecięca Nocna Szychta. Wejścia na zwiedzanie podziemnego chodnika w wersji dla dorosłych zaplanowano co pół godziny od godz. 19.00 do 23.00.

Niecodzienną okazją ma być możliwość zwiedzania zespołu zabudowań szybu Sobótka dawnej KWK Thorez, który w inne dni nie jest udostępniany. Wejścia mają się odbywać co godzinę od 19.00 do 23.00. O tych samych porach z identyczną częstotliwością otwiera swoje podwoje warsztat mechaniczny. Również od 19.00 do 23.00 co godzinę przewidziane jest zwiedzanie z przewodnikiem wieży widokowej. W tym ostatnim przypadku wydaje się, że najlepsze widoki z wieży na Góry Wałbrzyskie będą jednak przed zachodem słońca.

Prócz wymienionych, przewidziano szereg innych możliwości. Dostępna będzie np. Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, urządzona w pomieszczeniu dawnej kopalnianej elektrowni. W planie są tam  eksperymenty ze światłem i optyką. Kolejną propozycją będzie pokaz wypału ceramiki przed budynkiem galerii Centrum Ceramiki Unikatowej w Starej Kopalni.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Co ma wspólnego dąbrowska Huta Bankowa z nowojorską Statuą Wolności?

Huta Bankowa to jeden z najważniejszych zakładów przemysłowych w dziejach Dąbrowy Górniczej. Jej historia rozpoczęła się w pierwszej połowie XIX wieku, a produkowane w niej wyroby przez dziesięciolecia trafiały do kolei, przemysłu ciężkiego, a nawet zakładów zbrojeniowych.

Śladami czarnego złota. Spacery po górniczych dzielnicach

W najbliższych dniach będzie można odkryć historię Rybnika, a dokładnie jego górniczych dzielnic - Chwałowice i Rymer.

Cypelek na dąbrowskiej Pogorii przejdzie rewitalizację

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przed końcem tego roku „Cypelek” przy Pogorii III nabierze nowego kształtu i będzie mógł służyć mieszkańcom w odświeżonej odsłonie.

Jest już Rada Interesariuszy dla wpisu Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza na listę UNESCO

Podczas inauguracyjnego posiedzenia, które odbyło się w Sztolni Królowa Luiza, oficjalnie powołano Radę Interesariuszy – grono przedstawicieli różnych środowisk, którzy będą uczestniczyć w procesie przygotowania nominacji „Historycznego kompleksu wydobycia węgla kamiennego w Zabrzu (XVIII–XX wiek)” do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.