Tychy z dotacją na budowę połączenia drogowego

Samorząd Tychów otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na budowę drogi, która połączy rondo w rejonie centrum handlowego z ul. Cielmicką. Łącznik ułatwi dojazd do terenów mieszkaniowych, przemysłowych i usługowych w Tychach oraz sąsiednich gmin - zaznaczyli urzędnicy.

fot: ARC

Kolejne pieniądze dla województwa śląskiego

fot: ARC

Samorząd Tychów otrzymał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) na budowę drogi, która połączy rondo w rejonie centrum handlowego z ul. Cielmicką. Łącznik ułatwi dojazd do terenów mieszkaniowych, przemysłowych i usługowych w Tychach oraz sąsiednich gmin - zaznaczyli urzędnicy.

Wartość inwestycji to ponad 13 mln zł, z czego rządowa dotacja wynosi prawie 6 mln zł. Umowę na dofinansowanie podpisali w czwartek wojewoda śląski Marek Wójcik i prezydent Tychów Maciej Gramatyka.

Przedstawiciele lokalnych władz zaznaczyli, że nowy łącznik uzupełni istniejący układ drogowy - połączy tereny przemysłowe ze strefą mieszkaniową i drogami powiatowymi, w tym ulicami: Cielmicką i Jedności, a pośrednio także z Urbanowicką, Oświęcimską i Bieruńską. Zapewni również wygodniejszy dojazd do drogi krajowej nr 1 i usprawni połączenia Tychów z sąsiednimi gminami: Bieruniem, Lędzinami i Bojszowami oraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną.

- To ważna inwestycja nie tylko dla mieszkańców Tychów, ale również dla całego regionu. Rozbudowa infrastruktury drogowej poprawi bezpieczeństwo, usprawni ruch i zwiększy dostępność terenów inwestycyjnych, wspierając dalszy rozwój gospodarczy tej części województwa - powiedział Wójcik.

Urzędnicy opisują, że inwestycja ułatwi dojazd do dużych obiektów handlowych, usługowych i centrów logistycznych. Odciąży też obecne drogi, poprawi bezpieczeństwo i zwiększy przepustowość, na czym skorzysta także transport publiczny.

- Budowa nowego połączenia drogowego to inwestycja, na którą mieszkańcy tej części miasta czekali od lat. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu możemy konsekwentnie rozwijać infrastrukturę drogową, poprawiać komfort codziennego przemieszczania się mieszkańców oraz tworzyć lepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorczości i nowych inwestycji - zaznaczył prezydent Gramatyka.

Prace mają zakończyć się w drugim kwartale 2027 r. W ramach inwestycji w pasie drogowym powstanie kanalizacja deszczowa, wybudowana zostanie także droga rowerowa oddzielona od ruchu samochodowego. Chodniki zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a przejścia i skrzyżowania zostaną dodatkowo doświetlone energooszczędnymi oprawami LED.

To kolejna inwestycja w woj. śląskim, która w ostatnich dniach uzyskała dofinansowanie RFRD. W ubiegłym tygodniu w regionie podpisano dwie takie umowy. Pierwsza z nich dotyczyła wsparcia w wysokości 25 mln zł na przebudowę odcinków przelotowych ulic Katowickiej i Wojska Polskiego oraz budowę centrum przesiadkowego w Świętochłowicach. Całkowity koszt tamtej inwestycji to ponad 120 mln zł.

Umowa podpisana kilka dni później w Pszczynie dotyczyła 5 mln zł dofinansowanie wartej 11 mln zł na przebudowy ul. Pszczyńskiej w Woli, która łączy powiaty pszczyński i bieruńsko-lędziński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.

Artur Dyczko

Co po fedrowaniu? W Katowicach zapowiada się gorąca dyskusja

Prof. Artur Dyczko: Śląsk nie powinien być tylko regionem, który przechodzi transformację. Powinien być regionem, który uczy świat, jak transformację zabezpieczać.

Urząd miasta zmieni siedzibę. Będzie w magazynie po kopalni Anna

Były magazyn główny kopalni Anna zostanie przebudowany na nowoczesną siedzibę Urzędu Miasta Pszów. Inwestycja otrzymała ponad 16 mln zł dofinansowania. To kolejny pokopalniany obiekt, który przejdzie rewitalizację.

Maj najlepszym piątym miesiącem Katowice Airport w jego historii

Tegoroczny maj był pod względem liczby pasażerów najlepszym piątym miesiącem katowickiego lotniska w jego historii. Choć ruch czarterowy spadł o 3,7 proc. rdr., ruch regularny wzrósł o 23,3 proc. rdr., co przełożyło się na wzrost ogółem o 9,2 proc. rdr. i ponad 716 tys. obsłużonych podróżnych.