Tusk: Wartość Orlenu na giełdzie wyższa niż rosyjskich koncernów

Wycena rynkowa Orlenu jest wyższa niż w przypadku rosyjskich koncernów Gazprom, Łukoil i Novatek - przekazał w piątek premier Donald Tusk.

fot: Orlen

Orlen jest na rynku więcej wart od rosyjskich gigantów

fot: Orlen

Wycena rynkowa Orlenu jest wyższa niż w przypadku rosyjskich koncernów Gazprom, Łukoil i Novatek - przekazał w piątek premier Donald Tusk.

“Orlen jest na rynku więcej wart od rosyjskich gigantów! Niedawno przeskoczył Gazprom, teraz przyszła kolej na Lukoil i Novatek. Można?“ - napisał Tusk na platformie X.

Wcześniej o tym, że wartość Orlenu na giełdzie jest wyższa niż wartość każdego z trzech rosyjskich koncernów, poinformowało biuro prasowe Orlenu.

Na wpis premiera zareagował Daniel Obajtek, prezes Orlenu w latach 2018-2024. “Kapitalizacja nie wzięła się znikąd. To między innymi dzięki połączeniu Orlenu z Energą, Lotosem i PGNiG oraz zbudowaniu silnego koncernu, z którego teraz obecny zarząd spółki wypłaca rekordową dywidendę. To także dzięki licznym inwestycjom, za które chcieliście mnie rozliczać, a z którymi Pana ekipa nie ma nic wspólnego“ - napisał Obajtek.

Wpis byłego prezesa skomentowało natomiast biuro prasowe Orlenu. “Ponad dwa lata temu, w momencie Pana odejścia, kurs Orlenu wynosił ok. 65 zł. Zatem wartość połączonej firmy była niższa niż Energi, PGNiG, Lotosu i Orlenu oddzielnie (!!)“ - napisało biuro prasowe.

Wskazało, że “po rozwiązaniu takich problemów jak Olefiny, przyspieszeniu inwestycji w energetykę i po roku realizacji nowej strategii“ cena akcji to ponad 140 zł. “?To ocena akcjonariuszy, którzy inwestują w spółkę swoje pieniądze, nie nasza“ - podsumowano we wpisie.

Premier Donald Tusk był pytany o wartość rynkową Orlenu także podczas briefingu prasowego po Szczycie UE - Bałkany Zachodnie. Według niego ma to wymiar symboliczny. - Kiedyś by nikomu do głowy nie przyszło, że Orlen ma większą wartość od Gazpromu czy Łukoilu, ale to się stało faktem - powiedział Tusk.

Podkreślił, że co prawda wartość rosyjskich firm zmalała w związku z nałożonymi na ten kraj sankcjami. Jednak to nie jedyny powód, dla którego wartość Orlenu jest wyższa. - To też pokazuje, że Orlen za naszych rządów jest dobrze zarządzany. Nie ma “obajtkowych“ numerów - takich, które narażały Orlen na straty setek milionów złotych. Więc mamy powód do satysfakcji i możemy też pokazać, że chociaż nie mamy własnych zasobów, nie mamy własnej ropy, ale nasza polska firma może stać się jednym z liderów europejskich, jeśli chodzi o przemysł naftowy i gazowy - powiedział premier.

- Gdyby nie liczyć tego, co Rosja zarabia na eksporcie kopalin, to okazałoby się, że nasza gospodarka jest większa od rosyjskiej - dodał Tusk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Strategia dla ciepłownictwa: OZE do 52 proc., magazyny energii i 200 mld zł na transformację

Projekt Strategii Transformacji Ciepłownictwa do 2040 r. autorstwa Ministerstwa Energii zakłada do 52,2 proc. udziału OZE w ciepłownictwie systemowym, do 576 GWh pojemności magazynów ciepła w systemach ciepłowniczych i do 100 proc. ciepła systemowego ze źródeł nisko i bezemisyjnych - podał resort.

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.