Tusk: Kuwejt może zainwestować w Polsce miliardy dolarów

Tusk premier gov pl

fot: kprm.gov.pl

Będziemy szukali dwóch dróg w sprawie rozwiązania problemu opcji walutowych - powiedział premier Donald Tusk

fot: kprm.gov.pl

Kuwejt jest zainteresowany inwestycjami m.in. w polską giełdę, energetykę i przemysł chemiczny – powiedział we wtorek w rozmowie z dziennikarzami premier Donald Tusk, tuż przed spotkaniem z emirem Kuwejtu szejkiem Sabahem al-Ahmadem al-Dżabirem as-Sabahem

Premier Tusk przebywa w stolicy Kuwejtu od poniedziałku; spotkał się już z premierem szejchem Nasirem al-Muhammadem al-Ahmadem as-Sabahem. Po południu odleci do Kataru – przypomina za doniesieniami PAP gazeta.pl.

Nieoficjalnie mówi się, że Kuwejt ma do zainwestowania 220-300 miliardów dolarów. Polska zabiega, aby część tych pieniędzy trafiła do nas. Obecność Tuska ma pomóc w przecieraniu szlaków dla biznesu.

Premier wylicza, że Kuwejtczycy są przede wszystkim zainteresowani inwestowaniem w polską energetykę (chodzi o Polską Grupę Energetyczną) i udziałem w prywatyzacji giełdy - mówi się, że Kuwejt jest zainteresowany 10 proc. wartości giełdy.

- Myślimy o tym, aby Kuwejtczycy uczestniczyli w prywatyzacji polskiej ciężkiej chemii, niewykluczone, że Kuwejt zdecyduje się zaangażować swój kapitał w budowę w Polsce elektrowni (niejądrowej) - powiedziałTusk.

Polska chce też zainteresować Kuwejt udziałem w \"wymuszonej\" - jak mówi Tusk - przez Komisję Europejską prywatyzacji stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Tusk mówił we wtorek, że jeszcze przed wizytą miał sygnały, że Kuwejt - zainteresowany Stocznią Gdańską - poczuł się rozczarowany, kiedy ta trafiła w ręce ukraińskie.

Nieoficjalnie strona rządowa informuje też, że Kuwejt jest zainteresowany udziałem w prywatyzacji polskich szpitali, podobnie jak uzdrowisk.

Premier Kuwejtu wyrażał też zainteresowanie studiowaniem w Polsce Kuwejtczyków, w ramach stypendiów fundowanych przez Kuwejt.

Prócz spotkania z emirem Kuwejtu, premier spotka się jeszcze z prezesem Kuwejckiej Izby Handlu i Przemysłu. W wizycie w Kuwejcie Tuskowi towarzyszą prezesi m.in. Bumaru, Polskiej Grupy Energetycznej, PKN Orlen i Zakładów Azotowych \"Puławy\" – podkreśla gazeta.pl za doniesieniami PAP.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.