Tusk i Merkel za solidarnością energetyczną w UE

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek w Berlinie, że na najbliższych szczytach Unii Europejskiej będzie przekonywał do swojej propozycji dotyczącej solidarności energetycznej w Europie.

Rozmowy szefów rządów Polski i Niemiec dotyczyły też prac nad pakietem klimatyczno-energetycznym UE, który ma być odpowiedzią Wspólnoty na ocieplenie klimatu.

Kanclerz Angela Merkel potwierdziła na konferencji prasowej po rozmowach z polskim premierem, że również dla Niemiec solidarność energetyczna w UE jest ważną kwestią - napisała \"Gazeta Prawna\".

Jednak - jak zaznaczyła - należy zapewnić techniczne możliwości wdrażania tej solidarności, takie jak systemy gazociągów, łączniki czy terminale gazu ciekłego.

- Solidarność jest jedną z najistotniejszych cech wspólnych w UE, ale nie możemy uniknąć rozmów o rozwiązaniach technicznych - powiedziała niemiecka kanclerz.

Tusk przyleciał w czwartek do Berlina prosto z Paryża, gdzie rozmawiał z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

- Będę przekonywał wszystkich partnerów, by wreszcie konkretnie rozmawiać o prawdziwych, realnych warunkach bezpieczeństwa energetycznego wszystkich krajów członkowskich - powiedział premier dziennikarzom.

Zdaniem Tuska trzeba się uporać z największym wyzwaniem, jakim jest bezpieczeństwo dostaw energii. - Budowa solidarności energetycznej w UE powinna oznaczać zdolność do pomagania każdemu państwu członkowskiemu, gdyby zagrożone były dostawy energii, i niezależnie od tego, od kogo są to dostawy i jakiego typu jest to energia - oświadczył premier.

Budowa takiej solidarności pozwoli UE na prowadzenie rozmów z partnerami na całym świecie \"na dużo lepszych warunkach\" na temat regularności dostaw i przyzwoitego poziomu cen.

- Jak na razie znajduję pełne zrozumienie co do idei - powiedział Tusk. I dodał, że kolejne spotkania w ramach Unii poświęcone będą rozmowom o konkretnych zapisach.

Rozmowy szefów rządów Polski i Niemiec dotyczyły też prac nad pakietem klimatyczno-energetycznym UE, który ma być odpowiedzią Wspólnoty na ocieplenie klimatu. Według Tuska powoli dochodzi do zbliżenia stanowisk obu państw w tej sprawie.

Jak zapewniał, wszystkie kraje UE mają wolę przyjęcia jednolitego stanowiska, w którym zawarte będą zarówno ambitne cele, jak i \"mądrość chwili\".

- A więc będzie to stanowisko, które uwzględnia nie tylko zróżnicowane interesy państw członkowskich, ale i globalną sytuację gospodarki - powiedział premier.

Pakiet klimatyczno-energetyczny ma pozwolić UE na redukcję emisji CO2 o 20 proc. do 2020 r. w porównaniu z rokiem 1990. Polska i siedem innych wschodnioeuropejskich państw UE wskazują, że planowane przez Unię ograniczenia emisji dwutlenku węgla spowodują wzrost cen energii i negatywnie wpłyną na wzrost gospodarczy.

Zdaniem Tuska Polska i Niemcy zdołały \"przez długie miesiące przyjaznej współpracy wypracować wspólnotę poglądów na temat partnerstwa wschodniego\". \"Bez osobistej pomocy pani kanclerz te projekty, m.in. polskiego autorstwa, nie uzyskałyby takiej akceptacji, jaką mają\" - mówił premier, dziękując Angeli Merkel.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.