Turystyka: Po weekendzie majowym zacznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń. Od 4 maja czynna będzie m.in. trasa w Kopalni Soli Wieliczka

fot: Maciej Dorosiński

Kopalnia Soli Wieliczka dla turystów z zagranicy należy do grupy obiektów "must see" - które należy zobaczyć

fot: Maciej Dorosiński

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, po weekendzie majowym zacznie się stopniowe łagodzenie obostrzeń. Przełoży się to także na działalność górniczych obiektów turystycznych. - Od 4 maja czynna będzie Trasa Turystyczna Kopalni Soli Wieliczka. Od 15 maja wznowi działalność tężnia solankowa w Parku św. Kingi (Hotel Grand Sal: 8 maja). Cały czas funkcjonuje też uzdrowisko kopalni, które od 8 maja rozpocznie szczepienia w Punkcie Szczepień Powszechnych w szybie Regis (zapisy od 5 maja) - informuje portal netTG.pl biuro prasowe kopalni Wieliczka.

Od poniedziałku do piątku trasa turystyczna będzie czynna w godzinach od 10:00 do 17:00, w weekendy  od 9:00 do 19:00. W soboty, niedziele oraz święta o godzinie 10:40 będzie również okazja do rodzinnej wyprawy do baśniowej Solilandii.

- Komory i chodniki trasy wraz z ekspozycją muzealną zwiedzać będzie można w grupach maksymalnie 20-osobowych, z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego (m.in. obowiązkowa dezynfekcja rąk, noszenie maseczek, pomiar temperatury przed wejściem) - czytamy w nadesłanym komunikacie.

- Cieszymy się, że po 45 dniach do zabytkowych podziemi znów powrócą turyści. Kopalnia będzie czynna dłużej niż w okresie zimowym, a zwiedzanie tak zorganizowane, aby każdy czuł się komfortowo i bezpiecznie. Zapraszamy każdego bez względu na wiek, gdyż z każdą wizytą można odkrywać podziemną Wieliczkę na nowo, a także w pełni korzystać z atrakcji, jakie oferuje – zachęca Jan Ziobro, członek zarządu Kopalni Soli Wieliczka Zakład Mechaniczny.

Biuro prasowe zabytkowej kopalni informuje, że w bilety warto zaopatrzyć się przed przyjazdem: turyści indywidualni dokonują zakupu za pośrednictwem strony internetowej www.kopalnia.pl mogą też nabyć je na miejscu w kasach – w miarę dostępności miejsc. Dla grup zorganizowanych wcześniejsza rezerwacja jest obowiązkowa.

 Od 15 maja znów będzie można korzystać z inhalacji w tężni solankowej. Czynna będzie codziennie od 10:00 do 18:00. – Serdecznie zapraszamy na spacery po tężni. To nie tylko sposób, by odetchnąć zdrowym powietrzem, ale również okazja do wyciszenia i relaksu. Trzecia fala pandemii dała się mocno we znaki i prawdopodobnie nie ma osoby, która nie potrzebowałaby wytchnienia od trudnej codzienności czy wypraw do miejsc, które mogą poprawić kondycję zdrowotną. Wizyta  w tężni łączy przyjemne z pożytecznym, warto do niej powracać – mówi Tomasz Broniowski, dyrektor biura spółki Kopalnia Soli Wieliczka SA.

Luzowanie obostrzeń oznacza, że już wkrótce Hotel Grand Sal będzie mógł przyjąć nie tylko kuracjuszy, ale również innych gości. 50 proc. obłożenia oraz skrupulatne przestrzeganie przepisów sanitarnych – w Grand Salu jest bezpiecznie i komfortowo.

Od 8 maja rusza Punkt Szczepień Powszechnych w Regisie, rejestracja możliwa będzie już od 5 maja. – Nieprzypadkowo na punkt szczepień powszechnych wybraliśmy Regis. Szyb w samym sercu miasta to miejsce, do którego łatwo i szybko dotrzeć, również transportem publicznym lub na piechotę.  2-3 zespoły szczepiące pozwolą nam przyjąć nawet 300-400 osób dziennie. Tempo szczepień oczywiście zależeć będzie od dostaw preparatów. Punkt wyposażyliśmy zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, a odbiór przeprowadzony przez Narodowy Fundusz Zdrowia wypadł pomyślnie. Jesteśmy naprawdę dobrze przygotowani. Nasze Uzdrowisko sprawdziło się już w roli punktu szczepień – podkreśla Michał Roehlich, prezes zarządu Kopalni Soli Wieliczka Turystyka. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.