Turystyka: kopalnia w Twierdzy Srebrnogórskiej

1510318326 kopalnia jan duerschlag trz

fot: Tomasz Rzeczycki

- Największą przeszkodą w udostępnieniu kopalni turystom okazują się być wymogi prawne - uważa Jan Duerschlag

fot: Tomasz Rzeczycki

Drugą rocznicę odkrycia kopalni srebra Amalie jej odkrywcy postanowili uczcić wystawą fotografii w Twierdzy w Srebrnej Górze w Górach Sowich. To najlepsza okazja, by zobaczyć, jak wyglądają jej podziemia, bowiem nieprędko zostaną one udostępnione zwiedzającym.

Wystawa, której otwarcie wyznaczono na sobotę (11 listopada) na godz. 15, jak na razie będzie prezentowana bezterminowo. Można ją oglądać w kazamatach Bastionu Dolnego przy ul. Krętej 4.

- Sama wystawa będzie trwała dużo dłużej, będzie stałą ekspozycją. Zdjęcia na wystawie są mojego autorstwa oraz kolegów, którzy uczestniczyli przy jej odkryciu - informuje Jan Duerschlag, właściciel firmy Eskade-System z Rybnika, a zarazem właściciel działki w Srebrnej Górze, pod którą znajduje się licząca kilkaset lat kopalnia.

- W kopalni prowadzimy kolejne badania, udało nam się znaleźć prawdopodobnie dwa kolejne zasypane chodniki. Znajdują się one w połowie długości kopalni, na mapach nie były widoczne.

Kopalnia srebra Amalie znajduje się na zachodnim krańcu Gór Bardzkich w Srebrnej Górze, poniżej Małej Przełęczy Srebrnej. Prace górnicze prowadzono w niej w latach: 1350, 1710 oraz 1858-1861. Potem została zapomniana. Dokopano się do niej 13 listopada 2015 r. podczas prac podziemnych, prowadzonych za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków, wydaną rok wcześniej. Właściciel posesji, pod którą znajduje się kopalnia, planował udostępnić ją w formie podziemnej trasy turystycznej. Wstrzymał się jednak z realizacją tego pomysłu ze względu na niejasności co do tego, jakiego rodzaju przepisy będą obowiązywać w takich jak ten obiektach.

- Największą przeszkodą okazują się być wymogi prawne, dotyczące dalszego losu kopalni - przyznaje Jan Duerschlag.

- Będziemy czekać kolejne 1,5 roku na zmianę planu zagospodarowania. Procedury zmiany planu tyle trwają, gmina Stoszowice złożyła wniosek rok temu. Nie wiadomo też, jakie przepisy w końcu będą dotyczyły podziemnych tras turystycznych. Póki co uporządkowaliśmy i ogrodziliśmy cały teren działki - około 1,8 hektara.

Srebrna Góra jest wsią o walorach turystycznych na pograniczu Gór Bardzkich i Gór Sowich. Jak na razie magnesem przyciągającym w te okolice są nieczynne ceglane mosty kolejowe po zlikwidowanej przed wojną linii kolei zębatej, Główny Szlak Sudecki im. Orłowicza oraz częściowo zrujnowane fortyfikacje. Jeśli uda się udostępnić kopalnię w Srebrnej Górze, będzie to pierwsza tego typu atrakcja na jej terenie. Najbliższe turystyczne kopalnie znajdują się w Nowej Rudzie i Złotym Stoku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.