Trzy dywizje podbiją sprzedaż huty Konin

HAK konin pl

fot: konin.pl

Huta Aluminium Konin

fot: konin.pl

Jedyna w Polsce huta aluminium ma nową strategię. Kierunek: przetwórstwo.

Huta Aluminium Konin obiecuje nowe marki, przejęcia i lepsze rezultaty. Rentowność sprzedaży ma skoczyć z 2 do 10 proc.

Huta Aluminium Konin (HAK), oddział Impexmetalu, przeżywa rewolucję. Ale nie z powodu związków, które po głośnym strajku z 2007 r. żyją z zarządem we względnej zgodzie. Chodzi o zmiany biznesowe.

— Przenosimy środek ciężkości naszej działalności w kierunku głębszego przetwórstwa aluminium, marketingu i zarządzania markami — mówi Bogusław Peczela, dyrektor generalny HAK.

Nowe marki...

Zarząd wymienił prawie zupełnie dział handlowy i już wdraża plan.

— Zaczynamy działać, opierając się na trzech dywizjach, czyli najbardziej interesujących segmentach rynku przetwórstwa aluminium. To dywizje opakowań aluminiowych, budowlana i sprzedaży hurtowej, związanej z rynkiem produktów standardowych. Każda z nich będzie firmowana osobną marką — wyjaśnia Bogusław Peczela.

Najciekawsza jest dywizja opakowań. Firmuje ją marka HI-PACK, pod którą huta już sprzedaje tacki, kontenerki i puszki z tzw. białego aluminium, czyli bez nadruków.

— Dywizja dobrze się rozwija. Wkrótce wzmocnimy ją przejęciami dwóch firm z branży opakowaniowej — zapowiada Bogusław Peczela.

Nowe marki, których zarząd nie ujawnia, pojawią się w dywizjach budowlanej i hurtowej. Z kolei znak Aluminium Konin, najbardziej znana marka huty, firmować będzie produkty dla konkretnych klientów końcowych.

Bogusław Peczela nie chce mówić o przyszłej strukturze przychodów.

— Potencjał wzrostu każdej dywizji jest duży, ale inny. Najwyższy przypisuje się tradycyjnie budownictwu — ucina dyrektor.
...przyniosą owoce...

Chętniej szef HAK mówi o spodziewanych rezultatach nowego marketingowego podejścia do biznesu.

— Nasz plan zakłada, że do końca 2009 r. sprzedaż huty wzrośnie z 72 tys. do 80 tys. ton rocznie. Rentowność sprzedaży netto zwiększy się o 2 pkt proc. [dziś nieco ponad 2 proc. — przyp. red.]. Za pięć lat sprzedaż powinna sięgnąć 150 tys. ton, a rentowność około 10 proc. — ujawnia Bogusław Peczela.

Plan finansowy uwzględnia nieuniknione podwyżki cen energii.

— W budżecie na 2009 r. założyliśmy, że koszty zakupu prądu, gazu i węgla, wyniosą około 300 mln zł, czyli aż o jedną trzecią więcej niż w 2008 r. To kolosalne sumy, ale na polskim rynku energii konsument, nawet tak duży jak HAK, nie ma żadnego wyboru — twierdzi Bogusław Peczela.
...w trudnych czasach

Na ceny prądu najbardziej wrażliwy jest wydział elektrolizy HAK, produkujący aluminium pierwotne. Już kwartał temu Piotr Szeliga, prezes Impexmetalu, przyznał, że w obecnych warunkach, przy spadku notowań aluminium, elektroliza nie może już przynosić takich zysków, jak rok temu. Co zarząd z nią zrobi?

— Elektroliza jest rentowna i sporo wnosi do biznesu. W ponad połowie zaspokaja potrzeby huty na aluminium pierwotne — mówi dyrektor.

Jednak z jej powodu III kw. HAK zaliczy do trudnych.

— Mimo to na poziomie operacyjnym i netto huta wypracowała zysk. W IV kwartale też wyjdziemy na plus — przewiduje Bogusław Peczela.

Światowy kryzys raczej nie przeszkodzi HAK w planach.

— Motoryzacji, która przeżywa trudności, sprzedajemy tylko 14,5 proc. produkcji. Naszymi głównymi odbiorcami są firmy budownictwa przemysłowego, budujące m.in. stadiony — podsumowuje dyrektor.

19 mln zł Taki zysk netto grupa Impexmetalu wypracowała w pierwszym półroczu 2008 (rok wcześniej było 78 mln zł).
9,3 mln zł Taki wynik netto miała w I półroczu sama huta (wobec 60 mln zł w 2007 r.). Szkodzi jej mocny złoty i drożejąca energia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.