Podtrzymać dobre tendencje w polskiej gospodarce

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Wicepremier Piechociński podkreślił, że Zjednoczone Emiraty Arabskie są bardzo ważnym partnerem Polski na Bliskim Wschodzie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Obecnie najważniejszym zadaniem jest podtrzymanie dobrych tendencji, które ujawniają się w trzecim kwartale w polskiej gospodarce - powiedział w środę w Sędziszowie Małopolskim (Podkarpackie) wicepremier Janusz Piechociński.

Minister gospodarki dodał, że ważne jest także, by nie zmarnować ani jednego euro czy złotówki. - Musimy wykorzystać ten potencjał, przyśpieszyć i uruchomić kolejne inwestycje - zaznaczył prezes PSL na konferencji prasowej zorganizowanej w zakładzie Hispano-Suiza. Firma ta produkuje części dla branży lotniczej i motoryzacyjnej, jest częścią międzynarodowego koncernu Safran.

Zdaniem Piechocińskiego, Polska może być dumna z takich zakładów jak ten w Sędziszowie Młp., bo - jak ocenił - produkcja związana z wyspecjalizowaną techniką lotniczą i motoryzacyjną jest świadectwem jakości kadr i wyposażenia firmy.

Według niego firma jest też świetnym przykładem tego jak polska gospodarka potrafi zaadoptować światowe standardy. - Powstał tu wysokospecjalistyczny zakład, który dostarcza części dla światowych potentatów, z Airbusem (producent samolotów - PAP) na czele. W tej firmie pracuje już ponad 500 osób - podkreślił minister gospodarki.

Wicepremier przypomniał, że rząd zdecydował ostatnio o rozszerzeniu mieleckiej strefy ekonomicznej o tereny w Sędziszowie Młp. Jak zaznaczył, jedna złotówka zainwestowana w SSE daje kolejne osiem zł, które można wykorzystać w regionie.

Piechociński przypomniał także, że PSL pracuje na zapisami dotyczącymi prawa kosmicznego. W jego ocenie jest to duża szansa dla polskiej gospodarki. - Chcielibyśmy od tego sukcesu, jakim jest w Polsce przemysł lotniczy, pójść dalej i przyciągać najnowsze technologie związane z technologiami kosmicznymi. Są one najbardziej innowacyjne, najbardziej konkurencyjne i globalne, bo tylko w takiej przestrzeni może, ze skutkiem pozytywnym, ścigać się polska gospodarka - przekonywał lider ludowców.

Aby wykorzystać tę szansę potrzebna jest, według Piechocińskiego, ponadpartyjna współpraca. Dlatego zaapelował on do polityków, aby myśleć wspólnotowo i wykorzystać ożywienie gospodarcze do wzmacniania polskiej gospodarki.

Piechociński na Podkarpaciu odwiedzi w środę także m.in. Zakłady Magnezytowe w Ropczycach, cukrownie w Ropczycach, natomiast w Strzyżowie spotka się z pracownikami i zarządem spółdzielni produkującej słodycze. Jego wizyta w regionie ma związek z toczącą się kampanią wyborczą do Senatu, w której startuje m.in. wspólny kandydat PSL i PO Mariusz Kawa. Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 55 odbędą się 8 września.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.