Trwają ustalenia w sprawie przyszłości zabudowań przy szybie Ewa

fot: Tomasz Rzeczycki

Wieże wyciągowe szybów Ewa (z lewej) i Krystyna (z prawej) w Bytomiu

fot: Tomasz Rzeczycki

Niedługo minie pięć miesięcy od czasu, gdy Spółka Restrukturyzacji Kopalń podjęła rozmowy z Urzędem Miejskim w Bytomiu w sprawie przyszłości wieży szybowej i budowli przy szybie Ewa w dzielnicy Szombierki. Jak na razie skonkretyzowane plany są wyłącznie w odniesieniu do samego szybu. Co będzie z wieżą wyciągową?

Jeszcze w tym i w następnym roku szyb Ewa będzie potrzebny Spółce Restrukturyzacji Kopalń. W wyrobiskach przyległych do szybu funkcjonuje bowiem pompownia wód dołowych, podległa pod Centralny Zakład Odwadniania Kopalń, należący do SRK. Pod koniec 2023 r. lub na początku 2024 r. rolę pompowni wód w Bytomiu ma przejąć likwidowana KWK Centrum. Wówczas pompy w Ewie będą mogły być wyłączone, a szyb przeznaczony do zasypania.

Pierwsza korespondencja ze Spółki Restrukturyzacji Kopalń w sprawie zapowiadanej likwidacji szybu Ewa wpłynęła do bytomskiego Urzędu Miejskiego 21 stycznia 2022 r. Niedługo potem, 4 lutego 2022 r. przeprowadzone zostały pierwsze rozmowy pomiędzy oboma stronami.

- Dotyczą one ewentualnego przejęcia przez gminę nieruchomości, w całości lub w części, wchodzących w skład tego kompleksu. Do czasu zakończenia rozmów w tej sprawie nie udzielamy szczegółowych informacji w kwestii przejęcia szybu „Ewa” po byłej KWK „Szombierki” - informuje Tomasz Sanecki z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

To już kolejne nieruchomość pokopalniana, co do której prowadzone są uzgodnienia między SRK i UM Bytom. W jednym przypadku rozmowy doprowadziły już w tym roku do przekazania nieruchomości gminie. Miasto stało się właścicielem niezabudowanej i nieuzbrojonej działki, na której znajduje się zabezpieczony płytą, nieużywany od dziesięcioleci szyb Południowy dawnej KWK Miechowice. Miejsce to znajduje się na peryferiach miasta w terenie leśnym, skąd bliżej jest do osiedla leżącego na terenie Zabrza.

O ile w przypadku szybu Południowego miasto przejęło sam szyb bez zabudowań, odwrotnie wygląda kwestia szybu Witczak po KWK Centrum. Tutaj miasto wyraziło wolę przejęcia wieży szybowej i części zabudowań, rezygnując z samego szybu, który teraz jest zasypywany na zlecenie SRK. Jak będzie w sprawie szybu Ewa? Tego na razie obie strony nie ujawniają.

Szyb Ewa jest usytuowany na działce nr 669/25 (karta mapy 2, obręb Szombierki) o powierzchni 0,1509 ha. Przypisany jest do nieog adres ul. Zabrzańska 7. Przez działkę nr 669/25 przechodzą sieci uzbrojenia terenu. Szyb pochodzi z 1873 r., a stalowa wieża szybowa z 1969 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.