Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.00 PLN (-5.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

283.40 PLN (+1.58%)

ORLEN S.A.

132.76 PLN (-0.18%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (-1.12%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.43 PLN (-0.71%)

Enea S.A.

24.38 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.75 PLN (-2.96%)

Złoto

4 755.25 USD (+1.12%)

Srebro

74.75 USD (-1.03%)

Ropa naftowa

103.63 USD (+0.03%)

Gaz ziemny

2.86 USD (-0.56%)

Miedź

5.61 USD (-0.68%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.00 PLN (-5.16%)

KGHM Polska Miedź S.A.

283.40 PLN (+1.58%)

ORLEN S.A.

132.76 PLN (-0.18%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.62 PLN (-1.12%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.43 PLN (-0.71%)

Enea S.A.

24.38 PLN (-0.97%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

32.75 PLN (-2.96%)

Złoto

4 755.25 USD (+1.12%)

Srebro

74.75 USD (-1.03%)

Ropa naftowa

103.63 USD (+0.03%)

Gaz ziemny

2.86 USD (-0.56%)

Miedź

5.61 USD (-0.68%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Trwają prace nad regulacjami dotyczącymi odpolitycznienia spółek

fot: Maciej Dorosiński

fot: Maciej Dorosiński

Planujemy prace nad regulacjami ws. odpolitycznienia spółek - zapowiedział w środę podczas EKG w Katowicach wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Szef GPW przekazał z kolei, że zamierza rozwijać m.in. rynek zielonych obligacji czy otwierać giełdę na indywidualnych inwestorów.

Wiceszef MAP podczas jednego z paneli na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach zwrócił uwagę, że koalicja 15 października rozpoczęła działania w zakresie odpolityczniania spółek Skarbu Państwa ie od zmiany prawodawstwa, ale od zmiany praktyki.

Pytany o to, jak resort planuje długoterminowo zabezpieczyć się przed upolitycznieniem spółek, Bartmiński przyznał, że konieczne będą jakieś regulacje w tej sprawie.

- Planujemy prace nad regulacjami dotyczącymi odpolityczniania spółek - zapowiedział dodając, że szczegóły są dyskutowane w koalicji rządzącej.

Wiceminister przypomniał, że w resorcie aktywów państwowych powołano zespół ds. opracowania Kodeksu Dobrych Praktyk Nadzoru Właścicielskiego. Podkreślił, że będzie on odnosił się do spółek będących pod nadzorem MAP.

- Część spółek jest nadzorowanych przez innych ministrów, dla których ten kodeks będzie pewną wytyczną. On (kodeks dobrych praktyk) będzie obowiązywał dla spółek MAP-owych - powiedział.

Resort informował, że zadaniem zespołu pracującego w MAP będzie opracowanie rekomendacji, które przyczynią się do profesjonalizacji nadzoru. Tworzone raporty oraz rekomendacje tworzone będą na podstawie prowadzonych ze spółkami konsultacji w zakresie stosowanego przez nie ładu korporacyjnego oraz funkcjonowania organów zarządczych i nadzorczych. Zespół będzie też mógł powoływać specjalne grupy robocze, a zbierać się ma nie rzadziej, niż raz w miesiącu. W planach jest także przygotowywanie zestawień liczbowych oraz danych statystycznych w zakresie realizowania polityki nadzoru właścicielskiego oraz opiniowanie projektów założeń i rekomendacji do opracowywanego przez Zespół Kodeksu - wyjaśniało ministerstwo.

Resort dodał, że decyzje zespołu będą podejmowane w formie uchwały, a sporne zagadnienia rozstrzygać będzie przewodniczący. Opracowany przez zespół Kodeks zostanie przekazany do zatwierdzenia szefowi MAP.

Prezes GPW Tomasz Bardziłowski podkreślił, że szczególnie po wyborach parlamentarnych jest duże zainteresowanie Polską ze strony zagranicznych inwestorów.

- W ostatnim czasie spotkałem się z kilkudziesięcioma inwestorami szczególnie amerykańskimi i takiego zainteresowania Polską - jakie mamy teraz - nie widziałem w swojej historii - dodał.

Szef giełdy zauważył, że rynek kapitałowy w Polsce w ostatnim czasie bardzo mocno podupadł na znaczeniu; spadła też jego kapitalizacja. Dodał, że na polskim rynku brakuje inwestorów detalicznych i dlatego też chce otworzyć giełdę na tę grupę potencjalnych inwestorów.

- Chcemy rozwinąć rynek zielonych obligacji, rynek instrumentów dla inwestorów detalicznych, ETF przede wszystkim. Rozpoczęły się prace nad wprowadzeniem REIT-ów w Polsce. Będziemy się starać przyciągać inwestorów i emitentów; inwestorów z każdej grupy. Pracujemy nad startem usług związanych z rozwojem ESG. Mam nadzieję, że będziemy mieli produkt, który przyciągnie spółki, fundusze europejskie - zapowiedział Bardziłowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak dobrać wycieraczki do swojego samochodu?

Wycieraczki samochodowe to element, który często bywa niedoceniany, dopóki nie zacznie sprawiać problemów. Tymczasem ich stan ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dobra widoczność podczas deszczu, śniegu czy jazdy nocą zależy właśnie od jakości i dopasowania tego niewielkiego, ale istotnego elementu. Właściwie dobrane wycieraczki pozwalają uniknąć smug, skrzypienia i niedokładnego oczyszczania szyby, co znacząco poprawia komfort prowadzenia pojazdu.

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.