Trwają poszukiwania inwestora dla uzupełnienia finansowania budowy elektrowni Ostrołęka C

1531388868 elektrownia ostroleka c wizualizacja energa

fot: Energa

Tak elektrownia Ostrołęka C prezentuje się na wizualizacji. Przewiduje się, że pierwsza synchronizacja nowego bloku nastąpi w 2023 r.

fot: Energa

Wysokość kontraktu na budowę elektrowni Ostrołęka C nie uległa zmianie, trwają poszukiwania inwestora dla uzupełnienia finansowania - poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin w odpowiedzi na interpelację poselską.

Jak napisał Sasin, kwestię finansowania projektu reguluje porozumienie z 30 kwietnia 2019 r. pomiędzy Energą a Eneą. W porozumieniu tym Energa zobowiązała się finansować inwestycję, począwszy od dnia zawarcia porozumienia, w roku 2019, 2020 i kolejnych w kwocie nie mniejszej niż 819 mln zł - przypomniał Sasin.

Minister zaznaczył, że faktyczna kwota możliwego zaangażowania Energi została zweryfikowana przez spółkę w oparciu o możliwości finansowe grupy kapitałowej.

Sasin przypomniał też w interpelacji, że Enea zobowiązała się finansować inwestycję w kwocie 819 mln zł w okresie od stycznia 2021 r. - Aktualnie trwają prace związane z pozyskaniem inwestora lub inwestorów, którzy uzupełnią finansowanie do wysokości całkowitych potrzeb projektu - podkreślił.

Minister napisał też, że budżet projektu Ostrołęka C w 2016 roku wynosił 6 mld 764 mln zł. Kwota uwzględnia wydatki na realizację kontraktów wykonawczych, obsługę procesu inwestycyjnego oraz stosowną rezerwę - zaznaczył. Jak wskazał Sasin, główną pozycją wydatkową projektu jest kontrakt z generalnym wykonawcą o wartości 5,05 mld zł netto. Od zawarcia kontraktu w lipcu 2018 r. nie były procedowane zmiany do kontraktu wpływające na zwiększenie jego wartości - zapewnił.

Ostrołęka C to 1000 MW blok na węgiel kamienny, którego budowa ma kosztować ok. 6 mld zł brutto. Inwestorem jest spółka Elektrownia Ostrołęka, w której po połowie udziałów mają Energa i Enea. Nowy blok ma zostać oddany do eksploatacji w 2023 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.