Trwają dalsze badania przesiewowe wśród górników

fot: PGG

Nakaz noszenia maseczek oraz zachowania odpowiedniego odstępu to tylko niewielka część nowych procedur wprowadzonych w kopalniach PGG w związku z epidemią koronawirusa

fot: PGG

Poniedziałkowe, 3 sierpnia, badania przesiewowe wśród załogi kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej potwierdziły - na 615 przetestowanych osób - 38 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z informacji służb wojewody śląskiego. Pięć nowych zakażeń potwierdzono też w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

- We wtorek trwają dalsze badania, w ramach których próbki pobierane są od ok. 600 pracowników rudzkiej kopalni Bielszowice, ok. 850 górników z kopalni Chwałowice w Rybniku oraz ok. 200 pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska.

W Bielszowicach trwa kolejna tura badań przesiewowych - testowani są ci górnicy, o których testy przeprowadzone tydzień wcześniej dały wyniki ujemne. W Chwałowicach - po wynikach pierwszych testów - zdecydowano o przebadaniu całej ok. 2,8-tysięcznej załogi. Również w prywatnej kopalni Silesia, gdzie liczba zakażonych dynamicznie rosła, zdecydowano o przebadaniu kolejnej grupy górników.

Według wtorkowych danych Polskiej Grupy Górniczej, w kopalni Bielszowice zachorowało dotąd 455 górników, w kopalni Chwałowice 102, a w kopalni Marcel 57. Dane te nie uwzględniają jeszcze wszystkich wyników trwających od poniedziałku badań przesiewowych.

Ogółem w Polskiej Grupie Górniczej od początku epidemii zakażonych zostało 2658 pracowników (od poniedziałku wzrost o 17), z których 1935 osób to ozdrowieńcy. Choruje 723 pracowników, a 953 są w kwarantannie.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej we wtorek przybyło 5 nowych przypadków zakażenia - cztery w kopalni Borynia w Jastrzębiu-Zdroju i jeden w kopalni Budryk w Ornontowicach. Od początku epidemii w kopalniach JSW koronawirusem zaraziło się 4 060 osób, a wyzdrowiały 3 964 (97,6 proc.). 46 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 96 górników.

W prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach do wtorku zanotowano 276 przypadków SARS-CoV-2. Wyzdrowiały 52 osoby, a nadal chorują 224 - od soboty nie przybyło nowych przypadków. 108 pracowników zakładu przebywa w kwarantannie.

Jak wynika ze statystyk kopalń, z wirusem SARS-COV-2 zmaga się obecnie 1 043 górników - 723 z PGG, 224 z kopalni Silesia i 96 z JSW.

Łącznie od początku epidemii koronawirusem zakaziło się ponad 7,5 tys. górników z PGG, JSW, spółki Węglokoks Kraj (gdzie wszyscy już wyzdrowieli) oraz prywatnej kopalni Silesia. Dotąd wyzdrowiało przeszło 6,5 tys. pracowników kopalń, czyli ok. 85 proc. wszystkich zakażonych.

Według danych sanepidu, w woj. śląskim - gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń - koronawirusa wykryto u 16 940 osób (we wtorek poinformowano o 222 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 397 zmarło. W regionie wyzdrowiało 14 231 osób, czyli 84 proc. wszystkich zakażonych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.