Trwa referendum strajkowe w Hucie Stalowa Wola

W trzech zakładach koncernu Huta Stalowa Wola (HSW) odbywa się referendum strajkowe. W głosowaniu może wziąć udział ok. 4,5 tys. osób. Związkowcy domagają się 15- proc. wzrostu płac. 

Jak powiedział przewodniczący Solidarności w HSW Henryk Szostak, referendum będzie trwało także w piątek. - Jest to spowodowane pracą zmianową - wyjaśnił.

Poza Hutą Stalowa Wola, referendum odbywa się także w dwóch innych zakładach koncernu: HSW Zakład Zespołów Napędowych oraz HSW Zakład Zespołów Mechanicznych. Wyniki referendum mają być znane w poniedziałek, wtedy też związkowcy zdecydują o dalszych krokach, jakie ma podjąć komitet strajkowy - napisał onet.pl.

Związkowcy domagają się podwyżki o 15 proc. dla wszystkich pracowników spółki. Zarząd HSW proponuje przeznaczyć na podwyżki prawie 5 mln zł, ale o podwyższeniu pensji mają decydować bezpośrednio kierownicy wydziałów.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w HSW wynosi 2865 zł brutto.

Huta Stalowa Wola SA jest producentem maszyn budowlanych i sprzętu wojskowego. Eksportuje i sprzedaje również produkty i usługi spółek Grupy Kapitałowej HSW. HSW SA jest spółką dominującą w Grupie Kapitałowej HSW, w skład której wchodzi 6 spółek zależnych oraz 9 spółek stowarzyszonych. Grupa Kapitałowa HSW jest największym pracodawcą na Podkarpaciu. Zatrudnia blisko 3 tys. pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Katowice i Ostrawę połączy szybka kolej? Czesi są zachwyceni GZM, chcą stworzyć megalopolis

Do powołania megalopolis pomiędzy województwem śląskim a krajem morawsko-śląskim jeszcze daleka droga, ale kiedyś trzeba ją rozpocząć. W środę, 24 czerwca, o tej idei rozmawialiśmy w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Ostrawie. Nasi czescy partnerzy z powołanego niedawno Instytutu Polityki Metropolitalnej chcą korzystać z naszych doświadczeń w procesie powołania związku metropolitalnego u siebie. 

Pracowali w kopalniach, teraz chorują. Wiemy jakie choroby dotykają górników najczęściej

Pylice są najczęściej stwierdzaną chorobą zawodową w przemyśle wydobywczym od wielu lat. W 2025 r. w porównaniu do 2024 r., zwiększył się udział procentowy stwierdzonych pylic płuc w stosunku do pozostałych chorób zawodowych. Pylice górników kopalń węgla, wywołane są wdychaniem pyłu mieszanego, składającego się głównie z krzemionki, węgla i glinokrzemianów – wskazują w swym raporcie rocznym eksperci z Wyższego Urzędu Górniczego.

Premier: Budowa energetyki w oparciu o OZE pozwala wypełniać zobowiązania wobec przyszłych pokoleń

- Polski wysiłek, aby budować energetykę w oparciu o odnawialne źródła energii pozwalają wypełniać zobowiązania wobec przyszłych pokoleń, a więc produkować czystą energię - powiedział w sobotę premier Donald Tusk na farmie fotowoltaicznej w Kleczewie.

Tragiczny wypadek w Hucie Miedzi Głogów II. Nie żyje 38-letni pracownik huty

Do tragicznego wypadku doszło w nocy z piątku na sobotę na terenie należącej do KGHM Huty Miedzi Głogów II. Zginął 38-letni pracownik huty.